Uzanlar'a Polonya takibi

Uzanlar'a Polonya takibi .6283
  • Giriş : 23.10.2007 / 08:59:00

Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı Uzanların İsviçre'deki bağlantılarından sonra Polonya uzantılarına da el attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savcılık, Polonya'dan Uzanlara ait 7 şirketin mal varlığına tedbir konulmasını ve 45 kişinin zanlı olarak takibini istedi.

Uzan ailesinin İsviçre'deki bağlantılarının ardından soruşturmayı derinleştiren Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, Polonya adli makamlarından yardım istedi.
Savcılık, ülkelerarası adli yardımlaşma sözleşmesine dayanarak Krakow Bölge Savcısı Bogdan Karp ve Polonya yetkililerine, 18 sayfalık bir mektup gönderdi. Savcılık mektupta, Uzanların, İmar Bankası mevduatının 500 milyon dolar ve 700 milyon dolar hazine bonosunu banka kayıtlarında hiç yokmuş gibi göstererek, paraları kuryelerle yurtdışına kaçırdığını ve bazı şirketler üzerinden aklamaya çalıştığını bildirdi.

ORTAK ŞİRKETE İNCELEME

Krakow Bölge Mahkemesi 11. Dairesi'nin kayıtlarına göre Uzanlarla bağlantılı Polonya'daki şirketlerden Cementownia Nowa Huta SA'nın (CNH), sermayesinin 20 milyon 134 bin PLN olduğu, bu sermayenin 5 milyon 57 bin 800 hisseye ayrıldığı yapılan araştırmada ortaya çıktı. CNH'nin kayıtları incelendi.

HİSSELER KAÇIRILDI

Yapılan usulsüz işlemlerle CNH'ye yüzde 92.84 oranında hissedar olan Rumeli Çimento AŞ'nin hisselerinin kaçırıldığı ortaya çıktı. Rumeli Çimento'nun kayıtlarını inceleyen TMSF, hisselerin Polonya'da yetkili olmayan kişiler tarafından el değiştirdiğini belirledi. Polonya'da bulunan halka açık kayıtlara göre CNH hisselerindeki bir takım el değiştirmeler sonucunda şirket yönetiminin Ürdünlü bir şirket olan Uzan kontrolündeki The East Cement Investment Company'ye geçtiğini tesbit etti. East Cement Investment Company, merkezi Ürdün'ün Amman kentinde kurulu bir şirketti.

ULUSLARARASI ARAŞTIRMA

Bu şirketin CNH'nin çoğunluk hisselerine sahip olduğu ifade edildi. Aynı şekilde Ürdün'de kurulu Agtum Investment şirketinin Polska Energetyka Holding SA'nin (PEH9 ve Polski Cement Holdings SA PCH) yeni hissedarı olduğu, bu şirketlerin de Uzan ailesince kontrol edildiği ve Uzan ailesi'nin uluslararası dolandırıcılık ve kara para operasyonları içerisine dahil edildiği de araştırmalarda ortaya çıktı.

45 kişiye 'zanlı' muamelesi

Polonya'da Uzanlar'a ait 7 şirkette kara para akladığı iddia edilen 45 kişinin adını Polonya savcısına ileten Şişli Savcısı, soruşturma tamamlanıncaya kadar, ülkedeki Uzan şirketlerinin mal varlıklarına tedbir konulmasını ve başlarına kayyum atanmasını istedi. Savcılık, Uzanlar'ın kontrolünde tuttuğu şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin 'zanlı' olarak ifadelerinin alınmasını da istedi.

Usulsüz hisse devirleriyle trilyonluk vurgun

CNH ve Europe Cement Investment and Trade (ECIT) in 2005 yılı raporlarından, ÇEAŞ ve Kepez'in de aralarında bulunduğu şirketlerinin hisselerini Kemal Uzan'dan 2003 yılında satın almış gibi gösterdikleri ifade edildi. Sahte işlemlerle oluşan bu durum sonucunda CNH'nin 315 milyon 505 bin 975 PLN değerinde hisseyi iktisap ettiği, Europe Investment Trade'ın ise 3 trilyon 826 bin 846 PLN değerinde hisseyi satın aldığı belirlendi. Europe Investment and Trade de hisseleri, 2005'te Polski Cement Holding ve Polska Energetyka Holding'e sattı. Satılan bu hisselerin değeri 3 trilyon 826 bin 846 PLN değerindeydi. Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, Polonya'dan CNH'nin hisse devirleri ile ilgili Cementownia Nowa Huta, Polski Cement Holding, Polska Energetyka Holding, Atlantic Cement Holding, Polski Inwestycje i Handel and Europe Investment Company'nin yönetim kurulu başkanı olan Rauf Özcan ile CNH ile diğer yabancı şirketlerin yönetim ve denetim kurulu üyeleri Jerzy Ciepiela, Edyta Laszczewska Duzgunce'nin 'zanlı' olarak ifadelerinin alınmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious