Uzanların yeri bulundu

Uzanların yeri bulundu.20542
  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Brunei karasularında bir tekneden gelen 'Kurtarın bizi' mesajı, Kemal ve Hakan Uzan'ın yerini ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'da dün devletin bazı birimlerine gelen 'acil-çok gizli' kodlu mesajla, Hakan ve Kemal Uzan'ın Brunei karasularında bir yatta olduğu bildirildi. Uzanların yerini ortaya çıkaran olay ise tekne personelinden gelen "Buradan ayrılmamıza izin verilmiyor. Bizi kurtarın" yardım çağrısı oldu.

Başkente acil mesaj: Uzanlar Brunei'de

Ankara'ya dün akşam gelen "acil, çok gizli" kodlu mesajda Hakan ve Kemal Uzan ile beraberindeki birkaç kişinin hâlâ Brunei Sultanlığı'na bağlı karasularında bir yatta bulunduğu bildirildi.

Interpol talimatı ile kırmızı bültenle tüm dünyada aranan Uzan ailesinin bazı fertlerinin nerede olduğuyla ilgili dün akşam saatlerinde başkentte çok önemli bir gelişme yaşandı. Ankara'da devletin bazı birimlerine geçen mesajda, Hakan ve Kemal Uzan'ın Brunei Sultanlığı'na bağlı karasularda bir yatta olduğu bildirildi. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki Türk istihbarat birimlerinin başkente geçtiği 'acil-çok gizli' kodlu mesajda Kemal Uzan, Hakan Uzan ve eşi Özlem Uzan'ın Malezya karasularında bir süre kaldıktan sonra Brunei taraflarında bir noktada demirledikleri belirtildi. Mesaja göre, Uzanların üzerinde Malezya ve Ürdün pasaportları bulunuyor. 2004 Mart'ından bu yana yurtdışında bulunan ve her yerde aranan Uzan ailesi fertleri ile ilgili takipte, bilginin Türk makamlarına ulaşması da bir o kadar ilginç oldu. Çünkü, güvenilir kaynaklara göre, bilgiyi teknede bulunan personel Türk makamlarına ulaştırdı. Personel, Türk yetkilileri arayarak, "Çok uzun süreden beri teknedeyiz. Buradan ayrılmamıza izin verilmiyor. Bizi buradan kurtarın" diye yardım istedi. Bu bilginin alınması üzerine de "çok gizli" kodlu mesajla derhal Ankara gerekenin yapılması konusunda bilgilendirildi. Mesajda, personelin konuşmaları ve verdikleri ipuçları ile ilgili detaylı bilgiler yer aldı. Alınan bilgiye göre, ardından da ilgili birimlerin konuyu araştırması talimatı verildi.

Ürdün pasaportları
Verilen bilgide ayrıca, firari konumda bulunan Uzanların bir süre Malezya bölgesinde kaldıkları, daha sonra da doğu istikametinde yine Malezya tarafından çevrelenen Brunei yönüne doğru hareket ettiği belirtildi. Bir ilginç nokta da, konudan Brunei'de bulunan medya kuruluşunun haberinin olması. Bu medya kuruluşunun da bir süreden beri gelen ihbarlar üzerine yatın peşine düştüğü bildiriliyor. Bu mesaj devletin birimlerine geçilen, kağıda dökülen resmi bilgi statüsü taşıması nedeni ile büyük önem taşıyor. Her ne kadar Ürdün makamları Uzanlarla ilgisi olmadığını ısrarla söylese de, Başbakan'ın bugün başlayacak Amman gezisi öncesi bu gelişmeye Ürdün Krallığı'nın ne yanıt vereceği merakla bekleniyor. Çünkü, mesaja göre, Uzanların üzerinde Ürdün pasaportu da bulunuyor. Başbakan'ın resmi bir ziyaret için bu akşam saatlerinde Amman'da olması bekleniyor. Uzan ailesi'nin hakkında İmar Bankası ve diğer şirket hesaplarında hileli işlemler yaptıkları gerekçesi ile davalar açılmıştı. Hakan Uzan ve baba Kemal Uzan, bu işlemleri nedeniyle, "zimmet ve hileli iflas suçunun azmettiricisi", "banka mevduatını zimmete geçirme" ve cürüm işleme amacıyla teşekkül oluşturma" ile suçlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious