Uzay istasyonu çalışmalarında son durum

Uzay istasyonu çalışmalarında son durum.13845
  • Giriş : 22.03.2009 / 09:41:00

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) kurulum çalışmaları için giden Discovery uzay mekiği ekibinin üçüncü uzay yürüyüşünü pazartesi günü yapacağı ve çalışmaların bu yürüyüşle tamamlanacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NASA'nın, astronotlardan Steven Swanson ve Joseph Acaba'nın gerçekleştirdiği ikinci uzay yürüyüşünden sonra yaptığı açıklamada, bu yürüyüş sırasında bir süre sonra değiştirilecek pillerin kolayca çıkarılabilecek şekilde gevşetilmesi, antenin bağlanması ve radyatör çiftlerinin fotoğraflanması gibi işlerin tamamlandığı, ancak bağlantı işlemlerinin bir bölümünün ters yapılmasından dolayı bazı çalışmaların gerçekleştirilemediği kaydedildi.

Discovery'nin görevi kapsamında pazartesi günü yapılacak üçüncü ve son uzay yürüyüşünde diğer çalışmaların tamamlanacağı belirtilen açıklamaya göre, bu amaçla mevcut mürettebat arasından özel ekip oluşturuldu.

Söz konusu hatalı bağlantıyı, UUİ'nin dış kesiminde yer alan teçhizat deposunun ters bağlanması oluşturuyor. Platform, kanatlara çarpmaması için UUİ gövdesine “bağlandı” ancak bunun için kullanılan malzemenin uzay şartlarında üç aylık kullanım süresi olması nedeniyle soruna daha kalıcı bir çözüm bulunması gerekiyor.

Uzay mekiğinin çarşamba günü UUİ'den ayrılması ve cumartesi günü dünyaya dönmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*