Uzay mekiği Discovery fırlatılıyor

  • Giriş : 23.10.2007 / 15:18:00

Uzay mekiği Avrupa modülünü uzay istasyonuna taşıyacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), bir grup mühendisin güvenlikle ilgili endişelerine rağmen bugün uzaya göndermeye hazırlandığı Discovery uzay mekiği, bu uçuşuyla Avrupa için yoğun bir uzay faaliyetini de başlatıyor.
Haberin devamı

Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünden TSİ 18:38’de fırlatılması öngörülen mekiğin, 400 km uzaklıkta yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) taşıyacağı Avrupa modülü “Harmony”, bir diğer Avrupa yapımı laboratuvar Columbus ve diğer ülkelerin laboratuvarları için bağlantı birimi olarak kullanılacak.

İtalya’da üretilen, UUİ’ye 2001’den bu yana eklenecek ilk yaşam ve çalışma sahası olan Harmony, Discovery’nin 7 kişilik mürettebatı içinde bulunan İtalyan astronot Paolo Nespoli liderliğindeki bir ekip tarafından monte edilecek.

ABD’deki 6 üniversitenin öğrencilerinin ortak kararıyla “Harmony” (uyum) olarak adlandırılan bu basınçlı modül, UUİ’nin uluslararası ortaklığa açılan kapısı olarak görülüyor.

Japonya’nın, gelecek yılın başlarında ilk katını göndereceği 2 katlı bilimsel laboratuvar “Kibo” ile İtalya’nın bu yıl içinde monte edeceği kendi laboratuvarı “Columbus”, bu modüle bağlanacak.

UUİ’de 73,6 metre küplük yeni alan sağlayacak 15 tonluk modül, uzay yürüyüşleri sırasında UUİ’ye monte edilecek.

“Harmony” modülünde mürettebat için yatakhane, astronotların egzersiz yapabilecekleri bir koşu bandı için boşluk, deneyler için mekanlar ve mekiğin kenetlenmesi için yeni bir kapı bulunuyor.

Modül, montajı tamamlandığında, çevresine eklenecek 4 üniteye de ev sahipliği yapacak.

ABD, “Columbus” laboratuvarını uzaya götürme karşılığında İtalya ile “Harmony” modülünün inşası konusunda anlaşmıştı.

Torino’dan 2003 yılı haziran ayında Kennedy Uzay Üssü’ne getirilen modül, burada elden geçirilmiş ve uzay yolculuğuna hazır duruma getirilmişti.

UUİ’ye 1998’den bu yana 14 belli başlı ek monte edildi. İstasyonun ilk modülü olan 13 telefon kabini büyüklüğündeki “Destiny”de bilimsel deneyler için mekanlar ve robot kolun kontrol merkezi bulunuyor.

Ay ve ötesine gitme planları çerçevesinde UUİ’yi astronotların uzun süreli kalışları için kullanmayı amaçlayan NASA ve ortakları, istasyonun inşasını 2010’a dek tamamlamayı planlıyor.

NASA uzay mekiği programı yetkilileri, kuruluşun bir bağımsız komisyonunun mekiğin kanatlarındaki üç termal koruyucu panelinin öncelikle değiştirilmesi yönündeki tavsiyesine rağmen, Discovery’nin öngörüldüğü üzere bugün fırlatılmasına onay vermişti.

NASA, teknik konuda 4 saat süren görüşmenin ardından, küçük bir risk bulunduğu kararına varıldığını, ancak buna rağmen kalkışa onay verildiğini açıklamıştı.

NASA’nın bağımsız bir komisyonu olan mühendislik ve güvenlik merkezi, dış koruma kuşağındaki mikroskobik yüzey çatlaklarının tespit edilmesi üzerine, mekiğin kanat uçlarındaki 44 termal kalkan panelinden 3’ünün değiştirilmesi önerisinde bulunmuştu.

Mekiğin kanat uçlarındaki sıcaklık, sesten 20 kat hızla atmosfere giriş sırasında 1600 santigrat dereceye kadar ulaşıyor.

Discovery uzay mekiğinin geçen ay sonunda da iniş takımında hidrolik sızdıran conta değiştirilmişti.

NASA, yalnızca sağ iniş takımı payandasındaki conta hidrolik sızdırsa da mekiğin tüm 4 lastik contasının değiştirildiğini, arızanın giderilmesi için tüm tekerlekler ve fren sisteminin sökülmesi ve sonra yeniden toplanması gerektiğini açıklamıştı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious