Uzay mekiği Endeavour kenetlendi

Uzay mekiği Endeavour kenetlendi.11373
  • Giriş : 17.11.2008 / 08:34:00

Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikmal görevini yerine getirmek amacıyla fırlatılan uzay mekiği Endeavour'un UUİ ile kenetlendiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Binbaşı Christopher Fergusson'un idare ettiği uzay mekiği UUİ'ye başarıya kenetlendiğini belirten Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) yetkilileri daha önce anteninde bir arıza tespit edilmesine karşın Endeavour'un radarının iyi çalıştığını kaydetti.

UUİ ile kenetlenmeden önce Ferguson'un Endeavour'u kendi ekseninde 360 derece döndürdüğü ve bu sırada UUİ'deki astronotlardan Mike Fincke'in, başka bir astronotun yardımıyla uzay mekiğinin yakın plan fotoğraflarını çektiği öğrenildi. NASA, UUİ'deki astronotların yardımıyla çekilen fotoğrafların yardımıyla kalkışta uzay mekiğinde herhangi bir hasar meydana gelip gelmediğine karar verecek.

Endeavour'un 7 kişilik mürettebatı, yeryüzünden 380-400 kilometre yükseklikte yapımı süren UUİ'de 2 hafta geçirecek. Endeavour, uzay istasyonunda yaşam alanını 2 katına dek genişletecek 15 tonluk malzeme taşıyor. istasyona 2 ek yatak odası, ikinci tuvalet ve küçük mutfak yapılacak.
Endeavour, UUİ'de idrarın arıtılarak suya dönüştürülmesini sağlayacak bir cihaz da götürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*