Uzay'da Çin ile yarışıyoruz

Uzay'da Çin ile yarışıyoruz.13845
  • Giriş : 22.10.2007 / 18:00:00

TÜBİTAK Başkan Vekili Yetiş, uzay çalışmalarında Türkiye'nin çok iyi noktada olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) işbirliği ile ''Uzay Faaliyetlerinde Türk ve Avrupalı Aktörler Arasında İşbirliği İçin Alanlar ve Mekanizmalar'' konulu uluslararası konferans, TÜBİTAK-Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) tesislerinde başladı.

TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nükhet Yetiş, Türkiye'nin uzay çalışmalarına son birkaç yıldır başladığını ifade etti. Konferansta ''Türkiye'nin bilim ve teknolojide dünyada nerede olduğunu görme'' fırsatı bulacaklarını ifade eden Prof. Dr. Yetiş, şunları kaydetti:

''Uzay çalışmalarında yolun başında olmamıza karşın en hızlı ilerleyen ülkeler arasındayız. Şu anda Çin ile yarışıyoruz. Bazı noktalarda onlar birinci, biz ikinci sıradayız. Bazı alanlarda da biz öndeyiz. Uzayda, bilim ve araştırmalarda artık Türkiye de var. Beşinci altıncı viteste yol alıyoruz. Başbakan'ımızın himayesinde ve desteğiyle ilerliyoruz. Bugüne kadar 'geç bile kaldık' denilebilir. Ama genç bilim adamlarımızla çok hızlı yol alıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious