Uzayda ‘golf partisi' 23 Kasım'da

Uzayda ‘golf partisi' 23 Kasım'da.12031
  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılacak golf topu deneyinin tarihi belli oldu; 23 Kasım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Deneyi, istasyona Eylül ayında çıkacak olan Rus kozmonot Mikhail Tyurin gerçekleştirecek. Golf topunun Dünya’ya doğru fırlatılmasıyla yörüngedeki hareketleri gözlemlenecek. Golf deneyinin yapılacağı 23 Kasım tarihi aynı zamanda, ABD’nin en önemli ulusal bayramlarından Şükran Günü’ne denk geliyor.

Golf topunun fırlatılmasıyla UUİ’ye geri çarpabileceği ve bunun tehlike yaratabileceği dile getirilmişti. Ancak NASA uzmanları topun sadece 3 gram ağırlığında olmasından dolayı istasyona herhangi bir tehlike arzetmeyeceği belirtildi. NASA topun fırlatıldıktan 3 gün sonra Dünya atmosferine gireceğini öngörüyor.

ALAN SHEPARD’IN ANISINA

Golf topu deneyi, Rus Uzay Dairesi Roskosmos ile Kanadalı ‘Element 21 Golf’ adlı bir şirket arasındaki sponsorluk anlaşması uyarınca yapılıyor. Element 21 Golf şirketi’nden yapılan açıklamada, deneyin şirketin reklamı kadar, astronot Alan Shepard’ın Ay’da golf topuna vurmasının 35’inci yıldönümü nedeniyle düzenlediği belirtildi.

Eylül ayında yapılacak mürettebat değişimiyle, Rus kozmonot Mikhail Tyurin ve ABD’li astronot Miguel Lopez-Alegria Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkacak. Atlantis, 27 Ağustos Pazar günü UUİ’ye çıkıyor. Atlantis’in Eylül ayında Dünya’ya dönmesinden birkaç gün sonra Soyuz uzay aracı beraberinde bir de sivil astronotla UUİ’ye çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious