Uzayda ilk İsveçli

Uzayda ilk İsveçli.6388
  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

İsveç, sabaha karşı fırlatılan Discovery ile ilk İsveçli astronot Christer Fuglesang'ın uzaya çıkışını sevinçle kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Discovery fırlatılmadan kısa bir süre önce astronot Fuglesang'ı telefonla arayarak sohbet etti ve iyi şanslar diledi. Reinfeldt, sözcüsü aracılığıyla İsveç haber ajansı TT'ye yaptığı açıklamada, "Umarım, yolculuk plana uygun bir şekilde olur ve (Fuglesang'ın) uzayda başarılı çalışmalar yapar" dedi.

Kral Carl 16. Gustaf da kutlamalara katılarak bir mesaj yayımladı. Mesajda, Fuglesang'ın Uluslararası Uzay İstasyonuna koymak için yanında küçük bir İsveç bayrağı olmasını ümit ettiğini söyledi.

İsveç basınıysa, uzaya giden ilk astronotlarıyla ilgili haberlere geniş yer verdi, televizyonlar uzay mekiğinin fırlatılışını naklen yayımladı. Expressen gazetesi "Nihayet, İsveç Uzayda" manşetini attı.

Bu arada, Fuglesang'ın babasının Norveçli olması nedeniyle bu olay Norveç basınında da benzer duygularla takip edildi.

Uzay mekiği Discovery, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden yerel saatle 08.47'de (TSİ 03.47) fırlatılmış ve 7 kişilik mürettebatıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yolculuğuna başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious