Uzayda maraton var!

Uzayda maraton var!.9602
  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

NASA astronotu Williams, gelecek ay düzenlenecek Boston maratonunu Dünya'dan 338 km yükseklikteki Uluslararası Uzay İstasyonu'nda koşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NASA'dan yapılan açıklamada, ilk kez uzaydaki bir astronotun bir maratonun resmi katılımcısı olacağı belirtilerek, Williams'ın maratonu UUİ'deki bir koşu bandı üzerinde koşacağı kaydedildi.

Aralık 2006'dan bu yana UUİ'de görev yapan ve daha önce 42 km'lik bir
maraton koşusunu tamamlamayı başaran Williams, uzayda yapacağı koşunun diğer insanlar için de bir esin kaynağı olmasını umduğunu belirterek, "Çocukları, günlük yaşamlarının bir parçası olarak fiziksel egzersiz yapmaları konusunda cesaretlendirmek istiyorum. Maraton gibi büyük bir hedefin mesajın ulaşmasına yardımcı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Sporcu astronot Williams, koşu bandında yaklaşık saatte 13 km hızla koşar ve saniyede 8 km hızla uçarken, tüm maraton süresi boyunca da Dünya'nın etrafını en az iki kez dolaşmış olacak.

Bu macerasında yalnız olmayacak Williams'ın kızkardeşi Dina Pandya ve
meslektaşı astronot Karen Nyberg de Boston maratonunu koşacaklar.
NASA astronotları Williams ve Nyberg, Ocak 2006'daki Houston maratonunu ilk 100 içinde tamamlayan kadın atletler içinde yer alarak, Boston maratonunda koşmaya hak kazanmışlardı.

Fiziksel egzersiz, astronotların uzun süreli ağırlıksız ortamda sağlıklarını
korumaları için NASA'nın temel uygulamaları arasında yer alıyor.
Aylardır maraton için idman yapan Williams, haftada en az 2 uzun mesafeli, 2 de kısa mesafeli koşu yapıyordu.

UUİ'de mürettebatın egzersiz yapması için koşu bandı, sabit bisiklet, kemik yoğunluğu ve kas kütlelerini kaybetmemeleri için de bir egzersiz makinesi bulunuyor.

UZAYDA ÇALIŞMA

Bu arada, UUİ mürettebatı gelecek ay kenetlenecek bir başka uzay aracına yer açmak için uzayda bir süre çalıştı.

Rus kozmonot Mihail Tiyurin ve Amerikalı meslektaşları Michael Lopez-Alegria ile Sunita Williams, birkaç saat süren çalışmanın ardından, bir soruna meydan vermemek için kapattıkları UUİ'nin elektrik sistemlerini yeniden çalıştırdılar.

Lopez-Alegria, Tiyurin ve 13 günlük uzay seyahati için 20 milyon dolar
ödeyen uzay turisti Charles Simonyi 20 Nisanda bir Soyuz aracıyla Dünya'ya dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious