Uzaydan Dünya'ya kağıt uçak atacaklar

Uzaydan Dünya'ya kağıt uçak atacaklar.7123
  • Giriş : 07.02.2008 / 17:51:00

Yenilikçi fikirlerin önderi Japon bilim insanları, geleceğin uzay mekiklerinin tasarımına katkıda bulunmak amacıyla uzaydan Dünya'ya kağıt uçak gönderecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kağıt uçakları Dünya'ya dönüp dönemeyeceklerini görmek için Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatacak Tokyo Üniversitesinden araştırmacılar, şimdiden 8 cm uzunluğunda ve 30 gr ağırlığında küçük origami uçakları ısı ve rüzgar tünellerinde test etmeye başladılar.

Özel bir tür kağıttan yapılan ve 300 dereceye yakın sıcaklık ile sesin 7 katı rüzgar hızına dayanabilen kağıt uçakların, uzay mekiklerinden çok daha hafif olmaları sayesinde atmosfere girerken uzay araçlarının karşılaştığı sürtünme etkisinden kurtulabilecekleri var sayılıyor.

"Kağıt uçaklar o kadar hafif ki, eğer hava inceyse iyice yavaşlıyor ve aşamalı olarak alçalabiliyorlar" diyen Havacılık ve Uzay Mühendisliği Profesörü Shinji Suzuki, bu araştırmalarının geleceğin uzay araçlarının tasarımında kendilerine yeni ip uçları sağlayabileceğini belirtti.

Bu teknolojinin insansız uzay araçları için de kullanılabileceğini söyleyen Suzuki, UUİ'den atılacak 100 kadar kağıt uçağın Dünya'ya dönüşlerinin birkaç ay sürebileceğini tahmin ettiklerini ve nereye ineceklerini kestirmenin olanaksız olduğunu da sözlerine ekledi.

Prof Suzuki, bu deneylerini şişe içinde mesaj göndermeye benzeterek, "Bu uçakları birileri bulursa harika olur. Üzerlerine birkaç dilde (eğer bulursanız bizimle temasa geçin) diye yazmayı düşünüyoruz" dedi.

Kağıt uçak deneyinin bu yıl sonunda UUİ'ye gönderilecek Japon astronot ile yapılması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious