Uzaylı Reavers İnsanlığı Uyaracak!

Uzaylı Reavers İnsanlığı Uyaracak!.9143
  • Giriş : 29.11.2008 / 17:40:00

Hollywood sinemasının ünlü oyuncularından Keanu Reeves, iddialı bir filmle yeniden sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Scott Derrickson'ın yönettiği '12.12.08 Dünyanın Durduğu Gün / The Day The Earth Stood Still' isimli filmde insanlığı uyarmaya gelen uzaylı Klaatu'yu canlandıran Reeves'a, Jennifer Connelly, Jaden Smith ile Kathy Bates eşlik ediyor. Film, 12 Aralıkta Türkiye'de vizyona giriyor. İşte ayrıntılar;

Konusu:

1951 yapımı bir bilimkurgu klasiği olan 'The Day The Earth Stood Stıll'in yeniden yapımı olan filmde, ünlü bilimci Dr. Helen Benson (Jennifer Connelly) kendisini, insanlığı dünyanın beklediği krize karşı uyarmak için gelen uzaylı Klaatu (Keanu Reeves) yüz yüze bulur.

Helen'in kontrolü dışındaki bir takım güç mercileri Klaatu'ya düşman gözüyle bakarlar ve dünya liderleriyle temasa geçmesini önlerler. Helen ve üvey oğlu Jacob (Jaden Smith) da Klaatu'nun 'Dünya dostu' bir uzaylı olmasının ölümcül sonuçlar da verebileceğini fark ederler. Helen'in yapması gereken, dünyayı yok etmek için gelen bu varlığa dünyanın kurtarılmaya değer bir yer olduğunu göstermektir; fakat bunun için çok geç kalmış olabilir.
Süreç başlamıştır.

İLK VERSİYONU DEVRİM ETKİSİ YAPMIŞTI

1951'de efsanevi yönetmen Robert Wise tarafından çekilen film, bilimkurgu severler, yazarlar ve film yapımcıları için bir klasik haline gelmişti. Uzay aracı ile Washington D.C.'ye inen, insan görünümündeki uzaylı Klaatu'nun insanlığı insanın ta kendisinin yol açtığı tehlikelerden korumak adına dünya liderlerini uyarmasını konu alan filmde Klaatu, dev robot bodyguard'ı Gort'un da yardımıyla kendisini hapsetmeye çalışan otoritelerden kaçmaktaydı. Kendi kendini yok etme eğiliminde olan ve bir karmaşa içinde bulunan insanlığı daha iyi anlamak adına insan kültürüne iyice yakınlaşan Klaatu, dul bir kadın ve onun oğlu ile kurduğu arkadaşlık sonucu insanlık hakkında epey fikir edinir ve insanlığı olabilecek en üst seviyeye taşıyabilmek adına çağrıda bulunur.

Film, çekildiği dönemde uzaylılar, robotlar ve uzay araçlarına getirdiği çarpıcı açılım dışında, Soğuk Savaş'ın tırmanma dönemine yaptığı göndermeyle de devrim niteliğindeydi. '50'lerde Amerikan bilimkurgularının çoğu Batı'nın Doğu Bloğu'ndan korkusu üzerine kurulu idi' diyor yapımcı Erwin Stoff. 'Korkulacak bir diğer şey de metaforize edilmiş hali ile Komünizm idi. 'The Day the Earth Stood Still'in ayrıcalığı ise sorumluluğu herkesin üzerine atıyor olmasıydı. Korkulacak diğer şeyi 'kendimiz olarak betimlemişti – insan doğasının ve insanın muktedir olduğu şiddetin ta kendisi.'

20 YILDIR REEVES'LA ÇALIŞIYOR

'Hikayenin en can alıcı noktası da, direkt olarak uzaylının gözünden anlatıyor olması' diyor Stoff. 'Uzaylılarla ilgili çok film izledik, fakat kendimizi uzaylı (alien) olarak gördüğümüz pek olmamıştı.'

'The Day the Earth Stood Still'i yeniden çekme fikri 20 yıldan bu yana Reeves ile çalışan Stoff'u çok etkiledi. 1994'te büyük başarı yakaladıkları 'Speed ' filminde de Reeves ile çalışan Stoff'un aklında projenin başından bu yana Reeves ile çalışmak varmış. Twentieth Century Fox studyolarında başka bir filmin toplantısı esnasında, duvardaki afişi görmesi üzerine filmi Reeves ile yeniden çekmeyi öneren Stoff, bu hayalini ancak 20 yıl sonra gerçekleştirebilmiştir.

'Filmi aklımızda yeni haliyle canlandırırken, insanlığın bugün yaşıyor oldukları gerçek bir korkuyu yakalama şansımız oldu; şu anda yaşadığımız hayatın, evren için korkunç sonuçları olabileceği korkusu.' diyor Reeves. 'Klaatu, insanlar davranışlarını değiştirebilecek mi yoksa 'problem'i kökünden çözmek mi gerekli diye anlamak üzere dünyayı ziyaret ediyor.' Klaatu harekete geçmeden önce Birleşmiş Milletler liderleriyle görüşmek istiyor.

'Klaatu dünyaya, aklında insanlara dair negatif düşüncelerle geliyor.'

(www.sinemasinemadir.com)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*