Üzerinde bomba ile yakalanan terörist tutuklandı

Üzerinde bomba ile yakalanan terörist tutuklandı.12201
  • Giriş : 21.04.2008 / 11:40:00

Diyarbakır'da üzerinde patlamaya hazır bomba düzeneği ele geçirilen terörist, çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken; bu kişiye yardım ve yataklık yaptıkları ileri sürülen 2 kişi ise serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör örgütü PKK'nın yurt dışı kamplarında suikast, bombalama ve sabotaj eğitimi alarak eylem için Diyarbakır'a geldiği belirlenen terörist, geçtiğimiz hafta kent merkezinde polis uygulamasında yakalanmıştı. Teröristle birlikte araçtaki 1 kişi daha gözaltına alınırken; zanlıların sorgusu sonucu olayla ilgili bir şahıs daha polis tarafından yakalandı.

Emniyetteki sorgularının ardından teröristle birlikte zanlılar, dün Diyarbakır Adliyesi'ne sevk edildiler. Sağlık kontrolünün ardından akşam saat 20.00 sıralarında mahkemeye çıkarılan zanlılardan bombacı terörist tutuklanırken; yardım ve yataklık yaptığı belirtilen 2 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından bölücü terör örgütüne yönelik başlatılan çalışmalar neticesinde, 16 Nisan 2008 tarihinde yapılan uygulamalar sırasında bombacı ile birlikte 3 kişi yakalanmıştı. Teröristin üzerinde ve kaldığı ikamette 451 gram plastik patlayıcı, 2 elektrikli kapsül, 1 el bombası fünye grubu, 1 el bombası mandalı, 4 dizüstü bilgisayar, 3 cep telefonu, örgütsel faaliyetlerde kullanılan 1 araç ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmişti.

Yakalanan teröristin 16 Ocak 2007'de Lice ilçesi Güldiken köyünde arazi araması sırasında güvenlik güçlerine ateş açılması, 3 Mayıs ve 4 Haziran 2007'de Lice ilçesi Baharlar köyü yol güzergahına patlayıcı madde tuzaklanması ve 6 Haziran 2007'de Lice ilçesi Güldiken köyüne bağlı Yaka mezrasında uzaktan kumandalı mayın patlatılması eylemine katıldığı belirlenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious