Üzerine çay dökülen Sıla 5 hastane dolaştırıldı

Üzerine çay dökülen Sıla 5 hastane dolaştırıldı.15959
  • Giriş : 14.05.2008 / 22:10:00

Üzerine çay döküldüğü için vücudunda yanıklar oluşan ve hastaneye kabul edilmediği öne sürülen 14 aylık Sıla Temur, 5 ayrı hastane dolaştı. İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili inceleme başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bağcılar'daki evlerinde üzerine çay döküldüğü için vücudunda yanıklar oluşan ve götürüldüğü 5 ayrı hastaneye kabul edilmediği öne sürülen 14 aylık Sıla Temur, önce TEM Hospital'da tedavi altına alındı, bugün de Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesine nakledildi. İl Sağlık Müdürlüğü, konuyla ilgili inceleme başlattı.

Mahmutbey Mahallesi Hacıbostan Caddesi 7/2 Sokak'taki evlerinde oynayan 14 aylık Sıla Temur, dün saat 21.30 sıralarında sehpa üzerindeki içinde kaynar çay bulunan çaydanlığa çarparak devirdi. Küçük Sıla'nın baş, el, ayak ve vücudunun çeşitli yerlerinde yanıklar oluştu.

TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDE BOŞ YATAK BULAMADI

Sıla'nın, yanık üniteleri bulunmadığı ya da boş yatak olmadığı gibi gerekçelerle götürdükleri hastanelerce kabul edilmediğini ileri süren baba Erhan Temur, şunları söyledi: ''Sıla'yı önce İkitelli'deki İstanbul Hospital'a götürdüm. Buradaki doktorlar, kızıma ilk müdahaleyi yaptıktan sonra yanık tedavi ünitesi ile yoğun bakım servisi bulunan başka bir hastaneye götürülmesini istediler. Bunun üzerine Bakırköy'deki Yenimahalle Çocuk Doğumevi'ne gittik ve 'Bizim yapabileceğimiz bir şey yok' cevabını aldık. Ardından önce Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine, daha sonra da Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittik. Bu hastanelerden de aynı cevabı alınca İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesine geldik.''

5 HASTANE DOLAŞTI

Bu hastanede bebeğe müdahale edilerek serum takıldığını söyleyen Erhan Temur, ''Müdahale sonrası bu hastanenin yanık bakım ünitesi ve yoğun bakım servisinin dolu olması nedeniyle başka bir hastaneye gitmemiz söylendi. Bunun üzerine, bu hastanede görevli doktorların da yardımıyla yoğun bakım ünitesi olan hastaneleri aramaya başladık ve TEM Hospital'da boş yatak olduğunu öğrendik'' dedi.

Kısa süre önce vatani görevini tamamlayarak İstanbul'a geldiğini ve bir şirkette sigortalı olarak kuryelik yapmaya başladığını belirten Temur, boş yatak olduğunu öğrendikten sonra hastaneyi telefonla aradıklarını anlattı. 2 aylık sigortalı olması nedeniyle bebeğinin tedavi masraflarının karşılanamadığını bildiren Erhan Temur, durumun anlatıldığı TEM Hospital yetkililerinin, 8 bin 500 YTL ücret karşılığında hastayı kabul edebileceklerini söylediklerini ifade etti.

HAYATİ TEHLİKESİ SÜRÜYOR

TEM Hospital yetkilileri, halen tedavisi süren ve vücudunun çeşitli yerlerinde 1. ve 2. derece yanık bulunan küçük Sıla'nın akciğerinde solunum sıkıntısı olduğunu ve hayati tehlikesinin bulunduğunu belirttiler.

Öte yandan, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinden bir yetkili, İstanbul'daki birçok hastanenin yanık tedavisi yapabilecek kapasitede olduğunu ancak yanığın bakımı ve tedavisinin zor olması yüzünden bu tür hastaların kendilerine gönderildiğini ileri sürdü.

Aynı yetkili, doktorlarının küçük Sıla'ya acil serviste gerekli müdahalede bulunduğunu, ancak yanık tedavisi yapılan bölümün dolu olması yüzünden başka hastaneye gönderildiğini anlattı.

DEVLET HASTANESİNE NAKLEDİLDİ

Öte yandan, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünce konuyla ilgili inceleme başlatıldığı bildirildi. Yetkililer, küçük Sıla'nın Yenimahalle'deki Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine getirildiğini, ailenin plastik cerrahi servisi yönündeki talebi üzerine hastanın ''Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi''ne sevk edildiğini belirterek, ancak hastanın bu hastaneye götürülmediğinin tespit edildiğini bildirdiler.

Ailenin çocuğu Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürmesi halinde burada yer sorunu bulunmadığının belirlendiğini kaydeden yetkililer, küçük Sıla'nın bugün TEM Hospital'dan alınarak bu hastaneye nakledildiğini ifade ettiler. Sağlık Bakanlığı, evlerinde üzerine çay döküldüğü için vücudunda yanıklar oluşan 14 aylık Sıla Temur'a götürüldüğü hastanelerde yer bulunamaması ile ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Sıla Temur isimli bebeğin yoğun bakım ünitesinde takibi için sevk edildiği hastanelerde yer bulunamaması ile ilgili Teftiş Kurulu Başkanlığınca soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: ''Sağlık hakkının, temel insan haklarından olduğu anlayışı ile yürüttüğümüz sağlık hizmetlerinin nihai amacı da tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimini temin etmektir. Bakanlığımızca üzüntü ile karşılanan bu olayda olası sorumluluk ve görev ihmali incelemesi, gerek kamu hastaneleri gerekse özel hastaneler için sürdürülmektedir. Soruşturma sonucu kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.''

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious