Üzerine yıldırım düşen 4 milyon dolarlık radar, çürümeye terk edildi

Üzerine yıldırım düşen 4 milyon dolarlık radar, çürümeye terk edildi.12847
  • Giriş : 06.03.2008 / 08:41:00

Sabiha Gökçen Havaalanı'na 2000 yılında ABD hükümeti ve Pentagon'un özel izniyle askerî teknolojiye sahip 4 milyon dolarlık radar alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Havaalanına kurulan radar, gerekli önlemler alınmayınca yıldırım düşmesi sonucu devre dışı kaldı.

Teknoloji harikası radar âtıl durumda beklerken, Sabiha Gökçen Havaalanı'nda uçakların iniş ve kalkışı için Atatürk Havalimanı'ndaki radar sistemi kullanılıyor.

Tamir edilebilecek durumda olan radarın onarımı için girişimde bulunulmazken, sigorta şirketi AXA Oyak'ın ödediği 700 bin doların akıbeti bilinmiyor. Havaalanı yönetimi radarlar konusunda ve AXA Oyak'tan alınan para hakkında bilgi vermekten kaçınıyor. Sabiha Gökçen Havaalanı Genel Müdürü emekli Tümgeneral İbrahim Büyükyumukoğlu telefonlara çıkmıyor. Halkla İlişkiler Müşaviri Lerzan Öz de, 'yargıya intikal etmiş bir konuda açıklamada bulunmayacakları'nı söylüyor. İşten çıkarılan bir personel hakkında 'radarın işletilmesinde kusuru olduğu' gerekçesiyle Kartal İş Mahkemesi'nde açılan dava 4 yıldır devam ediyor.

Pentagon'un özel izniyle alındı

Sivil amaçlı kullanım için inşa edilen havaalanı projesi Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütüldü. İnşaata tâlip olacak firmalarda 'NATO müteahhidi' olma şartı arandı. Hizmete girdikten iki ay sonra, THY, 'yolcu bulunmadığı' gerekçesiyle seferlerini iptal etti. Havaalanı, 2004 yılında tekrar uçuşa açıldı. 4 milyon dolara alınan GCA-2000 radar, dost-düşman tanıma sistemine sahip. 4 milyon dolar ödenen radarlar için ABD hükümeti ve Pentagon'dan özel izin alındı.

İşletmesini, Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri Anonim Şirketi (HEAŞ) yürütüyor. HEAŞ'ın üst düzey yöneticilerinin neredeyse tamamı emekli subaylardan oluşuyor. Havaalanının 20 yıllık işletme hakkı 2007'de Limak tarafından 1 milyar 932 milyon Euro'ya satın alındı. 2005 yılında Sabiha Gökçen Havaalanı'nın CIA'in işkence merkezlerine giden uçaklarının Türkiye'deki iniş kalkış üslerinden olduğu ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious