Uzlaşma olmazsa eczaneler kepenk kapatacak

Uzlaşma olmazsa eczaneler kepenk kapatacak.16898
  • Giriş : 28.06.2008 / 20:25:00

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, pazartesi günü ilgili bakanlarla yapacakları görüşmelerden sonuç alınamazsa salı günü eczanelerin kapanma noktasında olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Eczacıları Birliği Olağanüstü Başkanlar Toplantısı'nda, bağlı 51 eczacı odası başkanı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yapılan ilaç alım protokolünde gelinen noktayı değerlendirdi.

Toplantının ardından basın toplantısı yapan TEB Genel Başkanı Erdoğan Çolak, SGK ile TEB arasında sigortalıların ilaç alımlarını düzenleyen protokolün süresinin 1 Temmuz'da biteceğini hatırlatarak, "Bu tarihten sonra yeni protokol imzalanmamış olursa, eczanelerden sosyal güvence ile ilaç alma olasılığı ortadan kalkacaktır. Sosyal güvencesi olan bütün kesimler bu süreçten etkilenecektir" dedi.

Protokolün, eczanelerin üçte birini kapanma noktasına getirecek, sağlık hizmetlerinin yaygınlığını azaltacak, hastaların ilaca erişimini engelleyecek öneriler içerdiğini savunan Çolak, bu önerileri kabul etmeyeceklerini kaydetti.
Çolak, "Eczanelerin ticarethane değil, sağlık danışma merkezi olduğunu, eczacıların da tüccar değil sağlık çalışanı olduğunu" söyledi.

SGK ile TEB heyetleri arasında bu sabah protokolün kaldığı yerden devam edip etmeyeceği konusunda görüşmeler yapıldığını anlatan Çolak, "görüşmelerin öğle saatlerinde tıkandığını" ifade etti.

Gelinen noktada verilen sözlerden çok pratik adımlara bakacaklarını dile getiren Çolak, "eczacılar olarak ilaç şirketlerinin ve ilaç politikalarının finansörü haline getirilmeye itirazları olduğunu" söyledi.

"Eczacı iskontosu" adı altında zeczacılar arasında ayırım yaratıldığını öne süren Çolak, "Birçok meslaktaşımızı iflas noktasına getiren indirimleri hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz" dedi.

Provizyon sisteminin eczacılara çok büyük sıkıntılar yaşattığını öne süren Çolak, şunları kaydetti:

"Bu protokolü imzalamayacağımızı, 8 bin 500 eczanenin sürekli olarak kapanmasındansa, tüm eczanelerin süreli olarak kapanmasını tercih edeceğimizi, 24 bin eczaneyi temsilen 51 eczacı odası ve TEB Merkez Heyeti olarak yeniden ve büyük bir kararlılıkla tüm kamuoyuna ilan ediyoruz. Bizler sadece çağdaş koşullarda ilaç ve eczacılık hizmeti vermek istiyoruz. Bu noktadan sonra bu hizmetin verilmesinin engellenmesinin sorumlusunun SGK olacağının altını çiziyoruz."

"Birkaç eylem biçimi var"

Çolak, bir soru üzerine, pazartesi günü ilgili bakanlarla görüşeceklerini belirterek, "Sayın Bakan'ın 'bu işi çözün' talimatı verdiği bürokratlarla bizim yol alma şansımız olmadığının altını bir daha çiziyoruz. Sayın Bakan siyasi bir irade gösterip bu işi çözerse, sağlık hizmeti sekteye uğramayacaktır" dedi.

"Eylem planınız nasıl işleyecek?" sorusuna, Çolak, "Birçok eylem biçimini tartışacağız. Bu süreli olarak yansıyacak ama ne zaman başlayacak, hangi boyutlarla devam edecek... Onu sizlerle paylaşacağız" yanıtını verdi.

Çolak, "Pazartesi görüşmelerden bir sonuç alınmazsa eczaneler kapanacak mı?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Pazartesi günü sonuç alamazsak, salı günü eczanelerimiz kapanma noktasında olacak. Arkadaşlarımızla bunu değerlendireceğiz. Bu kapanmanın süresini de pazartesi günü öğleden sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Bizim gündemimize aldığımız birkaç eylem biçimi var. Kapanma da bunlardan birisi. Bu konuda eczacı odalarımızın eczacıların kapanması konusunda bir tereddütü yok."

Eczanelerin kapanmasının halkı nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine, Çolak, "Vatandaşın sağlık hizmetinde herhangi bir aksamaya, kaosa yol açacak bir eylem biçimine TEB ve eczacı odalarımızın razı olması mümkün değil. Vatandaşı mağdur etmek gibi bir derdimiz yok. Bizim amacımız ülkede bir sağlık hizmeti kaosu yaratmak değil" dedi.

Çolak, eczanelerin kapanmasına yönelik bir eylemin yapılması durumunda vatandaşların mağdur olmaması için nöbetçi eczanelerin hizmet vereceğini kaydetti.

Eczacı ve SGK iskontolar konusunda uzlaşamıyor

35 milyon SSK'lının ilacını serbest eczanalerden alması için yapılan protokolün süresi 1 Temmuz'da doluyor. Yeni protokol için taraflar iskonto oranında anlaşamadı.

Pazartesi de uzlaşma sağlanamazsa SSK'lılara, devlet memurlarına ve emeklilere ilaçların gerçek bedeli üzerinden para karşılığı satılması gündemde.
Eczacı devlete iki tür iskonto yapıyor: İlk iskonto eczacının toplam cirosu üzerinden. Devlet cironun ulaştığı rakama göre yüzde 3-4.5 oranında iskonto istiyor. Eczacıların buna itirazı var; 'bu iskonto kaldırılsın, kar edemiyoruz" diyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu'na göre ise, ciro iskontosu kaldırılırsa devletin sağlık faturası 400 milyon YTL artacak. Yetkililer, "Bu iskontoyu kaldıramayız" diyor.

Eczacı devlete yaptığı satışta ikinci indirimi, ilaç ücreti üzerinden yapıyor. Bu oran yaklaşık yüzde 3. Eczacılar eğer ciro üzerinden yapılan iskonto kaldırılmazsa diğer indirimin, yani yüzde 3 indirimin ortadan kaldırılmasını istiyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu buna da yanaşmıyor.

Eczacı, 10 liraya kadar olan bir ilacı etiket fiyatı üzerinden hastaya satarsa ilaçtan yüzde 25 kar ediyor. Ancak aynı ilacı, sosyal güvencesi olan hastaya yani devlete satarsa kar oranı yüzde 22'ye düşüyor. Devlete ilaç satıldığında eczacı önceki kârından sadece yüzde 3 zarar ettiği için anlaşma bozulma noktasında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious