Uzlaşma sağlanamadı

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

Memurlar masadan kalktı meydanlara iniyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet ile 2007 yılı memur maaş zamları için toplu görüşmeleri sürdüren memur konfederasyonları, hükümetin yaptığı zam teklifi üzerine toplu görüşmelerde uzlaşma sağlayamarak, masadan kalktılar.

Eylem kararı aldıklarını açıklayan Kamu - Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, "Bundan sonra bizden günah gitmiştir. Parmaklarınızı ısırıp, başınız ağırdığı zaman sakın ha bizi suçlamaya kalkmayın. Cevabımız çok ağır olur" dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ise, "İki yıldır hükümeti hiç bu kadar katı; pazarlıksız görmedik" dedi.

Yeni Başbakanlık’ta yapılan görüşmelerden ilk ayrılan Kamu - Sen Genel Başkanı Akyıldız, görüşmelerin mutabakatla sonuçlanamadığını açıkladı. Bütün iyi niyetlerine rağmen mali ve sosyal haklarda hükümetten gerçekçi bir teklif alamadıklarını ifade eden Akyıldız, hükümetin yaptığı yüzde 2,5 artı 2,5 teklifin memura hakaret olarak algıladıklarını söyledi.

Akyıldız, kendilerin 1023 YTL teklifini bütçeye 15 milyar 808 milyon YTL yük getireceği yönündeki açıklamayı gerçekçi bulmadıklarını, bu rakam içerisine köy koruyucuları ve muhtarlar gibi bir takım grupların da dahil edildiğini belirterek, bunların çıkarılmasıyla bu rakamın 10 milyar YTL’ye inebileceğini vurguladı. Kendi önerilerinin abartılarak algılandığını savunan Akyıldız, hükümetin kamu çalışanlarına kasıtlı bir davranış içerisinde olduğunu iddia etti. Hükümetin bu tavrını protesto ettiğini dile getiren Akyıldız, hükümete şöyle seslendi: "Bizim bütün iyi niyetimize rağmen karşıdan hiç karşılık görmedik. Bundan sonra bizden günah gitmiştir. Biz iyi niyetimizi gösterdik ama sizin iyi niyetli olduğunuzu göremedik. Bundan sonra alanlarda da neler olacağını göstereceksiniz. Parmaklarınızı ısırıp, başınız ağırdığı zaman sakın ha bizi suçlamaya kalkmayın; cevabımız çok ağır olur." Kamu-Sen’in eylem kararı aldığını açıklayan Akyıldız, bundan sonraki sürecin de eylemlerle devam edeceğini belirtti.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Akyıldız, süreçte hukuki hakları olan Uzlaştırma Kurulu’na müracat edeceklerini belirterek, "Siyasetin insiyatif kullanma noktasında kullanmadığı yerde zorlamaların sonuç vermesinden umut beklenemez. Çünkü siyaset bundan önce Uzlaştırma Kurulu kararlarını kabul etmemiştir; bundan sonra da kabul edeceğini düşünmüyoruz" dedi.

Memur - Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu da, yetkili konfederasyon olarak yetkilerini sonuna kadar kullandıklarını ve masada iyi niyetlerini gösterdiklerini belirterek, "Ancak maalesef hükümetin tavrını anlayamıyoruz. Beklentilere cevap vermemiştir. Bir mutabakat sağlanamamıştır" dedi.

Aksu, Memur-Sen’in bundan sonraki süreci nasıl yürüteceğinin toplanacak Başkanlar Kurulu toplantısının ardından belirleneceğini dile getirdi. İki yıllık toplu görüşmelerde hükümeti ilk kez bu kadar pazarlıksız gördüklerini ifade eden Aksu, hükümetin mali konularda çok katı davrandığını söyledi. Aksu, memura verilecek birkaç milyar YTL’nin bütçeye büyük bir yük getirmeyeceğinin altını çizerek, "Bu görüşmeler böyle olmamalıydı. Burada mağdur edilen sadece memurlar değil, esnaf, tüccar da mağdur edilmiştir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious