Uzman Ali Tezel'den çocuk sigortalılar için garanti

Uzman Ali Tezel'den çocuk sigortalılar için garanti.10933
  • Giriş : 22.05.2008 / 22:14:00

Ali Tezel, çocuklarını sigorta ettiren bir kişiye bile ceza gelme olasılığını düşünmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, çocuklarını yeni sosyal güvenlik sisteminde hak kaybına uğramaması için Sosyal Güvenlik Yasası yürürlüğe girmeden sigorta ettiren bir kişiye bile ceza gelme olasılığı bulunduğunu düşünmediğini söyledi

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından düzenlenen ''Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'na Genel Bakış'' başlıklı seminer, TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi'nin de aralarında bulunduğu yazılı ve görsel basın çalışanlarının katılımıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Semineri veren Tezel, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın (SSGSS) 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren uygulamaya geçeceğinin öngörüldüğünü hatırlatarak, ancak sistemin uygulaması için gerekli hazırlıkların bu tarihe dek yetişmesi olasılığının çok az olduğunu bildirdi.

''Şunu da biliyorum, yasayı çıkaranlar bizden daha çok Anayasa Mahkemesi'nden dönmesi için dua ediyorlar'' görüşünü savunan Tezel, bu yasanın IMF istediği için çıkarıldığını ileri sürdü.

Tezel, sözedilen sistemin, bütçe açıklarını kapatmadığı gibi kat kat artırdığını, zamanla yasanın uygulaması görüldükten sonra yeni düzenlemeye kamuoyundan büyük tepki gelmeye başlayacağını savundu.

Uygulamalara örnekler de veren Tezel, ''yasanın 60 yıl sonra emekli olacakları etkileyeceğinin, kazanılmış hakları kaybettirmeyeceğinin'' ifade edildiğini, bunun doğru olduğunu, ancak yalnızca emeklilikte değil, çalışanlar açısından da hak kayıpları bulunduğunu anlattı.

Tezel, yasanın yaşama geçeceği 1 Ekim'den önce iş kazası geçiren ve çalışamaz duruma gelen bir sigortalı 600 YTL aylık alacakken, 1 Ekim'den 1 gün sonra kaza geçirmesi durumunda bağlanacak aylığın 213 YTL'ye düşeceğinin altını çizdi.

Bundan sonra avukat ve noter gibi meslek gruplarının SSK'dan emekli olabilme şanslarının kalmayacağını, yalnızca Bağ-Kur'lu olabileceklerini vurgulayan Tezel, ayrıca malullük aylığı bağlanması için yeni sistemde sigortalı olacak kişilerde prim ödeme süresinin 10 yıla çıkarıldığını bildirdi.

-''5 YAŞINDA ÇOCUK BERBER ÇIRAĞI OLAMAZ MI?''-

Emeklilerde en düşük maaş sınırı eskiden 545 YTL iken bu miktarın yeni yasayla 213 YTL'ye düşeceğini ve buna karşın sağlık hizmetlerinde katkı payı da alındığını vurgulayan Tezel, ''çocuklarını yeni sisteme geçmeden sigortalı yapan vatandaşların ceza alacağı'' haberlerinin ise gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Tezel, şunları kaydetti:

''1 kişiye bile ceza gelme ihtimali olduğunu düşünmüyorum. 4857 sayılı kanun kapsamındaki işyerlerinde 14 yaşından küçükler çalışamaz. Ama bu yasaya tabi olmayan yani 3 kişiden az işçi çalıştıran işyerlerinde yaş sınırı yok. Onlar Borçlar Kanunu'na tabi. Borçlar Kanunu'nda da yaş sınırı yok. Yani berberin yanında çırak olmanın yaş sınırı yok. 5 yaşında bir çocuk berber çırağı olamaz mı?''

Tezel, yasanın çıkarılma gerekçesi olarak gösterilen sosyal güvenlik sisteminde açık olduğu iddialarının da gerçeği yansıtmadığını belirterek, ''Sosyal güvenlik açığını kötü birşey gibi gösteriyorlar. Kötü birşey değil ki. Birinden prim alıyorsun, öbürüne emekli aylığı veriyorsun. Sosyal güvenlik açığını yüzde 4.3 olarak açıklıyorlar. Avrupa'da en kötü devlette bile bu oran yüzde 14.3. Ona 'açık' dememek lazım. 'Sosyal güvenliğe katkı' demek lazım. Kavramları tanımlayışta sorun var. 'Açık var, sistem çöküyor, 3-5 yıl sonra maaşları ödeyemeyeceğiz' diyorlar. İnsanlara da 'açık varmış, bari ceketimi de vereyim' dedirtiyorlar'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious