Uzmanlar, Marmara depremi için birbirine girdi

Uzmanlar, Marmara depremi için birbirine girdi.22964
  • Giriş : 02.06.2008 / 23:26:00
  • Güncelleme : 02.06.2008 / 23:28:39

Ahmet Ercan ile Naci Görür beklenen Marmara depremi için birbirine girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, denizin altında araştırma yaptıktan sonra İstanbul'da yakın zamanda deprem olacağını söyleyen Prof. Dr. Naci Görür'ün depremi görmeye ömrü yetmeyeceğini söyleyerek, savcıların soruşturma açmasını gerektiğini vurguladı. 02 Haziran 2008 Pazartesi 17:50İSTANBUL - Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, denizin altında araştırma yaptıktan sonra İstanbul'da yakın zamanda deprem olacağını söyleyen Prof. Dr. Naci Görür'ün depremi görmeye ömrü yetmeyeceğini söyleyerek, savcıların soruşturma açmasını gerektiğini vurguladı.

Deprem uzmanı Ahmet Ercan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim üyesi Prof .Dr. Naci Görür'ün, Marmara Denizi'nin derinliklerinde yaptığı inceleme sonrasında yakında İstanbul'da büyük bir deprem beklediği yönündeki açıklamalarına sert bir şekilde yanıt verdi. İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ercan, "Naci Bey, meteoroloji haberi gibi deprem haberi sunar oldu. Ama ne yazık ki çok özlem duyduğu depremi görmesi için ömrü yetmeyecek. Ömrü yetmez. Şu anda İstanbul'da deprem olacağına ilişkin herhangi bir bilimsel kanıt yok. Açıklamaları bilimsel kanıttan tamamen uzaktır. O yüzden çok önemli olarak adledilmemesi gerekiyor" dedi.

İstanbul ve Kuzey Marmara'da bir depremin kaçınılmaz olduğunu ancak bunun yakın zamanda olmadığını hatırlatan Ercan, "Bunun büyüklüğü 6.4 ile 7.2 arasında 2 ayrı deprem beklenmektedir. Ancak Gölcük depreminde enerji boşalması o kadar büyük olmuştur ki, yeni bir depremi kaldıracak bir diriliği yoktur. Dünyada böyle bir teknik yok. Yani, 'ben denizaltına indim, kırığı gördüm. Kabarcıklar çıkıyor, hemen deprem olacak' diye. Gerçekten utandırıcı bir açıklama diyebilirim. Çünkü jeofizik yöntemlerle deprem böyle kestirilmez. Bunu için 15 tane parametrenin ölçülmesi ve bu parametrelerin 9 tanesi çakışıyorsa, deprem tespitini yapmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Görür'ün bir saat dahi deprem bilimi yani sismoloji dersi almamasına rağmen sürekli olarak deprem yaygarası yapıyor olmasının çok düşündürücü olduğunu vurgulayan Ercan, "Neden bu kadar gündemde kalmak istiyor? Söylediği hiçbir söz yeni değil, bunların hepsi bütün bilim adamları tarafından bilinen sözler. 'İstanbul'da ve Türkiye'de hiçbir şey yapılmadı' demek çok egoist, bencilce bir davranıştır. Çünkü gerçekten İstanbul'da bir çok çalışma yapıldı ve hala yapılıyor. 'Hiç bir şey yapılmadı' demek bu konulardan çok uzak olduğunu gösterir" ifadesini kullandı.

"SAVCILAR SORUŞTURMA AÇMALI"

Yaptığı açıklamalarla halkı paniğe sevk ettiği ve korkuttuğu içi savcıları göreve davet eden Ercan, "Savcıların soruşturması açması gerekiyor bence. Yani neden birisi bu kadar felaket haberciğini haftada bir yapıyor? Neden böyle korkutucu olup insanları ruh hali, Türkiye ve İstanbul'un ekonomisiyle oynuyor. Artık bu işin sonunun gelmesi gerekiyor" dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde haftada bir deprem haberlerinin yapılmadığının altını Çizen Ercan, "Dünya standartlarına göre bu iş (deprem olacağı) biliniyor ise önce valiliğe, sonra da başbakanına duyurur. Başbakan da bakanlar kurulunu toplayarak bu işin ciddiyetini araştırır. deprem uyarısı yapar ya da yapmaz. Bireysel olarak Çin'de ya da Japoya'da birisi, 'denizin altına indim, köpür köpür kaynıyordu. Çok yakında büyük deprem olacak' derse eğer onun hakkında soruşturma açılır. Önce kendi üniversitesi daha sonra devlet" diye konuştu.

VATANDAŞ: "ÇOK KORKUYORUZ, HERKES AÇIKLAMA YAPMASIN!"

Kabataş İskelesi'nde İHA muhabirin sorularını yanıtladığı sırada Ercan'ın yanına gelen kadınların, "Hocam, çok panik yaşıyoruz. Gerçekten yakında deprem olacak mı? Adalara dahi gidemez olduk" demesi dikkat çekti. Kadınların sorularını yanıtlayan Ercan, korku ve paniğe gerek olmadığını söyledi. Kadınlar ise "Açıklamanızı duyduk çok rahatladık. Her önüne gelen bir açıklama yapıyor. Artık bu işe devlet bir el atmalı. Özellikle deprem konusunda herkes açıklama yapmamalı. Yeter artık" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious