Uzmanlar açıkladı, uçak kaçırıldığında neler yapmalısınız?

Uzmanlar açıkladı, uçak kaçırıldığında neler yapmalısınız? .8358
  • Giriş : 20.08.2007 / 15:35:00
  • Güncelleme : 20.08.2007 / 16:33:54

Uçağın kaçırılması durumunda pilot ve yolcuların yapacakları en akıllıca hareket, beklemek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hava korsanlarının söylediklerinin dışına çıkılmaması gerektiğini belirten yetkililer, korsanları engellemek için yapılacak herhangi bir hareketin başarısızlıkla sonuçlanmasının, rehinelerin ölümüyle son bulabileceğini ifade etti. Uçak kaçırıldığında yapılması gerekenleri açıklayan uzmanlar şunları söyledi:

Uçağın kaçırıldığını anladığınız anda ilk şart olarak korsanların söylediklerine uyun.

-Bindiğiniz uçağın milliyetini, kalktığınız ve varacağınız hava alanının coğrafi ve etnik konumunu, kendi milliyetinizi göz önünde bulundurarak teröristlerin amacı hakkında fikir sahibi olmaya çalışın.

-Terörist eylemin politik yapısı olduğunu anladığınızda mantıklı davranın. Bu gibi durumlarda teröristlerin pasaport ve kimlik kontrolü yapabileceklerini unutmayın.

-Milliyetiniz, terörist eylemin niteliğine ters düşüyorsa linizden geldiğince eyleme aykırı ülkeye ait olan kimliğinizi saklayın.

-Uçağa bir anti terörist baskın, eylemin gerçekleşmesinden uzun bir süre sonra yapılacaktır. Buna hazırlıklı olun ve baskın anında asla ayağa kalkmayın.

-Mümkünse bulunduğunuz koltuğun arasına girin. Gereksiz kahramanlıklara kalkışmayın.

-Korsanların gözünün içine bakmamaya dikkat edin. Koltukta olabildiğince dik oturun. Dikkat çekmemeye özen gösterin.

-Yanınızda eşiniz veya çocuğunuz varsa onların psikolojisine hakim olmaya çalışarak soğukkanlılığınızı koruyun.

-Yanınızda oturan bir yabancı varsa onunla aklınızdan geçenleri paylaşmayın. İyi organize olmuş uçak kaçırma olaylarında korsanlardan birinin yolcu gibi davranarak kabin içindeki gelişmeleri izleyebileceği ihtimalini unutmayın.

-Acil bir ihtiyacınız olduğunda, korsanla son derece kibar bir biçimde konuşarak izin isteyin. Cep telefonu kullanmak, başvuracağınız en son hareketlerden birisi olsun. --Telefon görüşmesinin korsan tarafından fark edilmeyeceğine emin olduğunuzda görüşmeyi gerçekleştirin. Bu durumda tek amacınız, yetkililere uçak içindeki durumu anlatmak olmalı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious