Uzmanlar bilinçli su içilmesini öneriyor

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Aşırı sıvı kaybının yaşandığı yaz aylarında bilinçli su içilmesi gerekiyor. Uzmanlar meşrubat ve çay gibi içeceklerin suyun yerini tutmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beslenme ve diyet uzmanı, Diyetisyenler Derneği İzmir Şube Başkanı Zuhal Eskişar, ”Ne kadar çay ve kola tüketirseniz içerseniz, o kadar de su içmeniz gerekir. Geleneklerimize göre kahvenin yanında verilen bir bardak suyun asıl sebebi de budur. Bir fincan kahveyi ancak o kadar su vücuttan attığı için atalarımız böyle bir uygulama yapmış.” diyor.

Bir insanın altı haftaya yakın aç kalabileceğini ancak birkaç günden fazla susuz yaşayamayacağını ifade eden Eskişar, insanın vücut ağırlığının yüzde 10’undan fazla su kaybetmesi durumunda halsizlik ve sıcak çarpması görüleceğini belirtiyor. Eskişar, ”Yüzde 20 su kaybında ise yaşam tehlikeye girer. Bu yüzden su, yaşam içeceğidir. Vücudumuzda en çok bulunan maddedir. Solunum için oksijen ne kadar gerekliyse su da yaşamamız için o kadar önemlidir.” şeklinde konuştu.

Vücutta 0.5-1 kilogram su kaybi olduğunda susama hissi duyulduğunu anlatan diyetisyen Zuhal Eskişar, yetişkin bir insanın günlük 2.5 litre sıvı ihtiyacı olduğunu anlatıyor. Özellikle yaz aylarında su dengesinin iyi ayarlanması gerektiğini, kişinin bulunduğu ortama göre ihtiyacının değiştiğini vurgulayan Eskişar, ”Akciğerler, deri, böbrekler ve bağırsaklarla atılan sıvının yerine koyulmasıyla sıvı dengesinin korunması gereklidir. Bu da günde 8-10 bardak su içerek sağlanır. Su, vücudumuzun ısısını da düzenler. Çok sıcak ve nemli havalarda ısınan vücut. deri yoluyla terleyerek vücut ısısını düşürür. Kendimizi o zaman iyi hissederiz.” diyor.

Diyetisyenler Derneği Şube Başkanı Zuhal Eskişar’ın önerileri şöyle:

Yetişkin bir insan sadece yazın değil, her mevsimde günlük 2.5 litre su içmeli.

Egzersiz yaparken 15-20 dakikada bir veya yarım bardak su için.

Çay, kahve gibi diüretik içecekler suyun yerini tutmaz. Ne kadar çay içiyorsanız, o kadar da su içmelisiniz.

Sebze ve meyvelerin yüzde 90’ı sudur. Yazın özellikle bol sebze ve meyve yenmeli.

Meyve suları, süt, ayran gibi su oranı yüksek içecekler de içilebilir.

Gün içinde çalışırken kahve ve çay yerine su arası verin.

Yemeklerde ve ara öğünlerde su içmeye özen gösterin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious