Uzmanlar dik oturmayı yanlış buldu

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

İskoçya'da yapılan bir araştırmada, dimdik oturmanın kronik sırt ağrısına neden olduğu belirlenirken, doktorlardan geriye kaykılarak oturma önerisi geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Chicago'da yapılan Kuzey Amerika Radyoloji Vakfı yıllık toplantılarında sunulan araştırmayı yapan hekimlerden Dr Waseem Amir Bashir, gövdenin kalçalara göre 135 derecelik açıyla duracak şekilde oturmanın, 90 derecelik oturma açısına kıyasla en iyi biyomekanik oturma şekli olduğunu belirtti.

Manyetik rezonans (MRI) tekniğiyle yeni görüntüleme sistemlerini kullanan doktorlar, dik açıyla oturmanın omurgaya ve eklem ve bağlara, normalin üstünde baskı yaptığını ve bunun uzun dönemde kronik Ağrı ve deformasyonlara yol açabileceğini gösterdiler.

Şimdiye kadar geleneksel görüntüleme yöntemleriyle sırt ağrısı çeken hastaların sadece yatar pozisyonda görüntüleri alınabiliyordu ve hastanın pozisyonu, bazı hareketlerin veya duruşların neden olduğu acının nedenini maskeleyebiliyordu. Araştırma, İskoçya'nın Aberdeen kentindeki Woodend hastanesinde sırt ağrısı olmayan 22 gönüllü üzerinde yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious