Uzmanlar K. Irak'a yapılan operasyonu değerlendirdi!

Uzmanlar K. Irak'a yapılan operasyonu değerlendirdi!.6778
  • Giriş : 20.12.2007 / 02:28:00
  • Güncelleme : 20.12.2007 / 00:09:28

Uzmanlar Türkiye'nin Kuzey Irak'a düzenlediği operasyonu genel olarak başarılı buldular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı Doç. Dr Sedat Laçiner, 2008 yılının terör örgütü PKK'nın sonu olabileceğini söyledi. Bazı çevrelerin operasyonun boş binaları bombalamaktan öteye gitmediği yönündeki eleştirilerine katılmadığını belirten Laçiner, "Bu insanlar teknolojinin ne olduğunu bilmiyorlar. Son derece başarılı bir operasyon. Binlerce kişinin ölmesi gerekmiyor. Bir tane etkili adam öldürseniz bile bu etkili. Karayılan, Bayık kurtulmuş olabilir. Bir sonraki saldırı da ölürler" dedi. Sorunun sadece askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini kaydeden Laçiner, "2008 yılı PKK'nın artık son yılı olabilir. Sadece zaman meselesine dönüştü. Askeri operasyonlar sadece teröristleri oyalamaya yarar" diye konuştu. Ekonomik ve kültürel etkenlerin önemine dikkat çeken Laçiner "Dağdakiler bitirilirken şehirde de önlemler alınmalı. Yoksa hepsi çöpe gider" ifadelerini kullandı.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Aytaç ise hava ve kara operasyonlarının bir an önce sonuçlandırılması gerektiğini belirterek, daha sonra kucaklayıcı adımların atılmasının önemine işaret etti. Aytaç, "Bu süre ne kadar kısa olursa o kadar kalıcı olur. Süngü ile herşeyi yapabilirsiniz ama onun üzerinde iktidar olmak zordur" dedi. Bazı çevrelerin operasyonun boş binaları bombalamaktan öteye gitmediği yönündeki iddialarının hatırlatılması üzerine Aytaç, bu konuda Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamalara inanmakta fayda olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın Türkmenlerle görüşmesini değerlendiren Aytaç, "ABD, tezkerenin geçmemesinin ardından Türkler ve Türkiye merkezli bir düşüncenin yanı sıra Kürt merkezli bir düşüncenin olabileceğini dünyaya Kuzey Irak örneğiyle gösterdi. Benzeri bir konu Kuzey Irak'ta Kürt merkezli düşüncenin alternatifi olarak Türkmenler'in olabileceğini ifade etmiştir" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious