Uzmanlar uyarıyor!

  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Grip ilaçları tedavisi imkansız virüslere neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı denetçilerinden Sir William Stewart, grip ilaçlarının normal grip vakaları ve kuş gribi gibi hastalıklara karşı yaygın olarak kullanılmasının, virüslerin mutasyona uğrayarak ilaca dirençli bir yapıya dönüşmesine yol açtığı uyarısında bulundu.

Stewart, bu tür "süper virüslerin" kamu sağlığı için büyük tehdit oluşturduğunu belirterek, bu durumun hastanelerde etkin olan MRSA adlı bakterinin yok edilememesine benzediğini söyledi.

Gazeteler, uzmanların kuş gribi virüsünün göçmen kuşlarla İngiltere'ye gelme tehlikesinin doğduğunu söylemesinin ardından Stewart'ın uyarılarının çok sayıda kişiyi korkutacağına dikkat çekti.

Bu arada The Observer gazetesi manşetinde yer verdiği haberde, hastanelerde yayılan bir bakterinin 9 ayda 49 hastanın ölümüne neden olduğunu bildirdi.

78 hastanın bu bakteri nedeniyle son derece güç bir tedavi süreciyle karşı karşıya kaldığını söyleyen uzmanlar, "Clostridium difficile" adlı bakterinin daha çok ameliyatlı hastalara bulaştığına dikkat çekti.

"Süper bakterilerin" antibiyotikler nedeniyle direnç kazandığına inanan uzmanlar, yeni salgına hastanelerdeki hijyen eksikliğinin yol açtığını kaydetti.

Bakterilerin, deterjan ve antibakteriyel temizlik malzemelerinin kullanılmasıyla da direnç kazanıyor olabileceğine dikkat çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious