Uzmanlardan anne babalara tavsiye!

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, çocukların üç yaşından önce televizyon izlemeleri nedeniyle bir takım sorunlar yaşadıklarına dikkat çekerek ebebeynleri uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yapılan bir araştırmaya göre 1- 3 yaş arası çocukların televizyona maruz kalmasının, bu çocukların ileride yaşadıkları dikkat sorunları ile direkt bağlantısı olduğunu belirten uzmanlar; ”Araştırmacılar, 3 yaşından önce TV izlenmesinin çocuklarda 7 yaşında dikkat sorunları gelişmesi riskini önemli ölçüde artırdığını ortaya koyuyor.” uyarısında bulunuyor.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, araştırmada birçok değişkenin dikkate alındığını ve izlenen çocuk sayısının oldukça fazla olduğunu söyledi. Araştırmada yaklaşık bin 300 çocuğa ilişkin verilerin değerlendirildiği ve ilk 3 yılda TV izleme oranı ile 7 yaşında yaşanan dikkat sorunlarının mukayese edildiğini anlatan Uzman Dr. Erdoğan; ”Araştırmacılar küçük çocuklarda ortalama TV izleme süresindeki her bir saatlik artışın 7 yaşında dikkat sorunu yaşama riskini yüzde 10 oranında artırdığını vurguluyorlar. Bu da günde 8 saat TV izleyen 3 yaşından küçük çocukların TV izlemeyen çocuklara kıyasla dikkat sorunları yaşama riskinin yüzde 80 oranında daha yüksek olduğu anlamına geliyor.” dedi.Erdoğan, Amerikan Pediatri Akademisi’nin 2 yaşından küçük çocukların hiç TV izlememesini, daha büyük çocukların ise günde 1- 2 saat kaliteli çocuk programları dışında TV izlememesini ve çocukların odasında elektronik medya gereçlerine (TV, bilgisayar, video oyunları gibi) yer verilmemesini tavsiye ettiğini hatırlattı. ”Ancak yapılan bir başka araştırmada 2 yaşından küçük çocukların yüzde 68’inin günde 2 saatten biraz daha fazla süreyle TV ve elektronik medyaya maruz kaldığını ortaya koydu. Bu da ailelerin uzman önerilerini yeterince dikkate almadıklarını gösteriyor.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Son yıllarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Sendromunun neredeyse bir salgın halini aldığı, bu sorunu yaşayan çocukların dinleme, dikkat verme ve bağımsız sorun çözümleme yeteneklerinin düşük olduğu ve bunda da genellikle hızlı, dikkat çekici çocuk programlarındaki artışın etkili olduğu görüşü ağırlık kazanmaktadır. Bu durumda ailelere düşen en önemli görev, bir an önce çocukların TV izleme süresine sınırlamalar getirmek olmaktadır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious