Uzmanlardan cildiniz için yaz tavsiyeleri

Uzmanlardan cildiniz için yaz tavsiyeleri.8635
  • Giriş : 24.05.2009 / 13:30:00

Yaklaşan yaz mevsimi, yetişkinler ve çocuklar için bir çok cilt bakımı sıkıntısını da beraberinde getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güneş altında en yaygın problemlerin başında güneşte fazla kalıp yanmalar, bronzlaşma ve akne olduğunu söyleyen Kaya Cilt Kliniği uzmanları, yaz sıcağında cildinizi koruyacak önlemleri şu şekilde sıralıyorlar.

- Sabah 8'den akşam 6'ya kadar mutlaka güneş kremi kullanın. Ayrıca, güneş kreminizin UVA ve UVB özellikli olmasına dikkat ediniz.

- Dışarıya çıkmadan en az 20 dakika önce güneş kreminizi sürün. Güneşe maruz kalan tüm noktalara krem sürdüğünüzden emin olun. Kremi her 4 saatte bir yenileyin. Eğer gününüzü deniz ya da havuzda geçirecekseniz, güneş kreminizi saat başı tekrar sürünüz.

- Gözlerinizi korumak için UV özelliğine sahip güneş gözlükleri takın. Güneşin altında şemsiye kullanmayı tercih edin. Şemsiye cildinizi ve saçınızı koruyacaktır.

- Yaz sıcaklarında beslenmenizde antioksidan gıdalar olan havuç, nar, kırmızı pancar ve karpuzu eksik etmeyin. Her gün en az 2 litre su içmeyi de unutmayın.

- Alnınızı ve ağzınızın çevresinin lekelenme olup olmadığını saptamak için sık sık kontrol edin.

- Cilt parlatma ve peeling gibi işlemler güneşte hızlı bir şekilde esmerleşmize yardım ediyor, güneş altındayken bu işlemlere dikkat edin.

- Dudaklarınız kararmaya daha yatkın olduğu için, güneş koruyucu etkisi olan dudak kremi sürün.

- Pamuklu kumaştan yapılan giysileri tercih edin, vücudu saran giysilerden ve ayakkabıdan uzak durun. Serinlemek için günde 2 kez duş almaya çalışın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*