Uzmanların vatandaşa dolar uyarısı

Uzmanların vatandaşa dolar uyarısı.15909
  • Giriş : 27.10.2008 / 08:52:00

Dünya krizle boğuşurken, Türkiye doların yükselişini konuştu. Bu hafta yine gündemde olacak dolar için uzmanlar, vatandaşı uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçtiğimiz haftaya 1.20'li seviyelerden başlayıp 50 YKr'nin üzerindeki artışla 1.74 YTL seviyelerine kadar çıkan dolar bu hafta yine gündemde olacak. Merkez Bankası'nın döviz ihalesi açarak müdahaleye başladığı para piyasalarında, doların yönünün yine yukarı olması bekleniyor. Uzmanlar, 1.70 seviyesinin önemine dikkat çekiyor.

'Yükseliş sürmez'

Bütün bu gelişmeler olurken vatandaşlar ise ne yapacağını bilemez durumda. Uzmanlar dolardaki yükselişin kalıcı olmayacağını belirterek, vatandaş için 'altın' yatırımının daha sağlıklı olacağını belirtiyor. Uzmanların görüşleri şöyle:

'YTL ve altın cazip'

Doç. Dr. İbrahim Öztürk: Dövizdeki ani artış uzun süre devam etmeyecektir. Yatırımcı parasının bir bölümünü Türk lirası olarak bekletmeli, bir kısmını da altına çevirmeli. Bu arada ev arsa ve diğer gayrimenkullere de yatırım yapılabilir. 2-3 yıl önce yüksek fiyattan döviz alıp düşük kur nedeniyle bu parasını bekletenler ise satabilirler."

'Yüzde 50 kazandırdı'

Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç: Altın, 2008'in ilk 9 ayında yüzde 50 kazandırdı. Şu anda, altının bir kilosu 39 bin YTL. 22 ayar altının bir gramının satış fiyatı ise 38 YTL. Bu fiyat, normal. Altında ani bir düşüş beklemiyoruz. Yatırımcı altını düşünmelidir."

'Yerli harekete bakın'

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat: "Kur hareketinde kritik olan yabancının değil yerlinin hareketidir. Biz döviz almadığımız sürece hiçbir şey olmaz. Yerli yatırımcı döviz alımına yönelmediği sürece korkulacak birşey yok. Rezerv konusunda ise hem bankalar hem de Merkez Bankası rahat. Kurda büyük birşey beklememek lazım. Döviz yeni bir dengeye oturur."

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*