Üzmez canlı yayında af diledi

Üzmez canlı yayında af diledi.14021
  • Giriş : 29.10.2008 / 10:56:00

Hüseyin Üzmez dün akşam canlı yayındaydı. "Allahu ekber, yatta geber" dediği sözler soruldu. İslami camiadan tepki vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

14 yaşındaki çocuğa cinsel istismar nedeniyle 6 aydır cezaevinde bulunan Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez dün tahliye edildi. Üzmez'e islami camiadan Arif Aslan ve İsmail Nacar tepki gösterdi. Canlı yayına katılan Üzmez ise af diledi. "Bir hatam varsa Allahım beni affetsin" dedi.

ÜZMEZ TÖVBE EDECEK Mİ?

Cezaevinden tahliye edilen Hüseyin Üzmez FOX TV Ana Haber Bülteni'nin konuğu oldu. Yayına telefonla katılan islami yazar Arif Aslan, Üzmez'in geçtiğimiz günlerde ekranlarda yayınlanan "Allahu ekber, yat da geber" sözleri için "Üzmez tövbe edecek mi?" diye sordu.

ALLAHIM BENİ AFFETSİN

Üzmez'in yanıtı ise "Ben hiçbir şey bilmem rabbimi bilirim. Bir hatam varsa rabbim beni affetsin" şeklindeydi...

Üzmez 14 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunmadığını hatta kız çocuklarının 4 yaşından sonra şımarmasın diye okşamadığı söyledi. Programın sunucusu "Ama 14 yaşında evlilik çağına geliyor mu sizin için?" diye manidar bir soru sordu. Üzmez'in cevabı "İslama göre öyledir ama TC kanunlarına riayet etmek mecburiyetindeyim" oldu...

O KONULARDAKİ ZAAFINI BİLİRİM

Üzmez'e ikinci tepki Özge Özsağman'ın 1 Gün isimli programına telefonla katılan İsmail Nacar'dan geldi.

İslami konulardaki yazılarıyla tanınan Nacar "Hüseyin Üzmez benim hemşehrim. Yani Malatyalı. 1960'dan beri kendisini tanırım. Zaman zaman kavgamız da olmuştur. Ama kendisiyle sık sık bir araya gelmişimdir. Üzmez'in bu konudaki zaafı nedir, islami düşüncelerini nedir, biliyorum ama tartışacak değilim. Ben o konuda Üzmez'le kesinlikle aynı düşünmüyorum" dedi.

İPE SAPA GELMEZ LAFLAR

Nacar, Üzmez'in hapishaneden çıktıktan sonra yaptığı açıklamaları ise "gündemde kalmak için yapılan ipe sapa gelmez sözler" olarak değerlendirdi. Nacar şunları söyledi: "Cumhurbaşkanının kendisini affedeceğini söylüyor. Öyle olsa Cumhurbaşkanı çıkar söyler. Üzmez her zaman ipe sapa gelmez lafları ortaya atar."

ÜZMEZ'İN DİNİ İNANCINI SORGULADI

Üzmez'in televizyon ekranlarındaki tarikat toplantısındaki görüntüleri için de sert konuştu. O görüntülerin Haydariye Tarikatı'na ait olduğunu söyledi ve "ömrümün sonuna kadar onların karşısındayım. Üzmez de orada çok çirkin konuştu. 'Allahu ekber yat da geber' ne demek? Onun islami görüşlerini biliyorum. Onunla aynı düşünmüyorum" dedi.

CEZAEVİ HAC GİBİYDİ

Üzmez, cezaevinde ''Hacdaki gibi'' yaşadığını ifade ederek, ''Çok rahat bir yer, herkes görevini yapıyor. Sizinkiler diyorlardı ki; 'tek kişilik hücreye konmuş', öyle bir şey yok. Bütün arkadaşlar beni seviyor, ben de onları seviyorum'' dedi.

ALLAH'A İNANCIM SONSUZ

Üzmez, çalıştığı gazeteden özür dileyecek bir konumda olmadığını belirterek, ''Gazetem bir tanedir. Sizin hepinizle başa çıkıyor, daha ne istiyorsunuz! Kırgın olduğum kimse yok. Ben Allah'a inanan bir insanım. İnsanı sevmeyen, Allah'ı sevemez. Benim düşmanım yok, benim düşmanım Amerikancılar, bunu bana yapmış olan dinsizler, din düşmanları ve kapitalistlerdir.''

O AİLEYE ZEKAT VERDİM

14 yaşındaki mağdure B.Ç'nin annesi olan Livaze Ç'nin babası Arif'in, 20 yıl yanında çalıştığını ve namazında niyazında, dünyanın en dürüst adamı olduğunu belirten Üzmez, o zamandan beri bu aileyle tanışıklığı bulunduğunu ve kendilerine yardım edip, zekat verdiğini savundu.

SADECE RABBİME HESAP VERİRİM

Üzmez, hakkındaki iddiaların doğru olması durumunda tahliye edilmeyeceğini ifade ederek, ''Cezaevi, benim için tam bir medrese oldu. Ben, sadece Rabbime hesap veririm kimseye hesap vermem'' görüşünü dile getirdi.

Hüseyin Üzmez, şöyle konuştu:

EN ÇOK ŞEYTANA KIRGINIM

''Demek ki takdiri ilahi buymuş. Aileden şikayetçi olmayacağım, onlara karşı herhangi bir kırgınlığım yok. Aileyle aynı şekil ve samimiyette görüşmeye devam edeceğim. Benim düşmanım şeytan, benim düşmanım nefsim. En çok kendi nefsime ve şeytana kırgınım. Kime kırgın olayım?''

Dava sonunda beraat edeceğini ileri süren Üzmez, adalete güvendiğini söyledi.

''Cumhuriyet Bayramında hep 'Dağ başını duman almış' söylenirdi. Ben de yarın bağıra bağıra iftiharla Milli Marşımızı söyleyeceğim'' diyen Üzmez, daha sonra eşi Ayşe Üzmez'in kullandığı otomobile binerek cezaevinden ayrıldı.

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*