Uzun süreli hormon tedavisi riskli

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

ABD’de yapılan bir araştırmada, menopoza giren ve 15 yıldan fazla östrojen hormonu alan kadınlarda meme kanseri gelişmesi riskinin yüksek olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

15 yıl östrojen hormonu alanlarda meme kanseri riskinin yüzde 48 oranında arttığı tespit edilen araştırmada, 10 yılın altında östrojen hormonu tedavisi görenlerde meme kanseri gelişme riskinin daha yüksek olmadığı belirlendi.

15 yıl östrojen hormonu alanlarda meme kanseri riskinin yüzde 48 oranında arttığı tespit edilen araştırmada, 10 yılın altında östrojen hormonu tedavisi görenlerde meme kanseri gelişme riskinin daha yüksek olmadığı belirlendi. Sonuçları “Archives of Internal Medicine” (Dahiliye Arşivleri) dergisinde de yayımlanan araştırmaya katılanlardan yüzde 3,2’sinin (934) meme kanserine yakalandığı belirtildi.

Araştırmayı yürüten Brigham and Women’s Hospital ve Boston’daki Dana Farber Kanser Enstitüsü’nde görevli kanser uzmanı Dr Wendy Chen, “Uzun süreli östrojen tedavisi ile meme kanseri arasında riskli bir artış saptadık. Araştırmada, 10 yılı aşmayan sürede östrojen kullanımında fazla risk bulunmamasına karşın, beyin kanaması ve plebitriskinde artış gösteriyor” diye konuştu.

Östrojen ve projestatif hormonları, kadınlarda menopozun etkilerini azaltmakta önemli bir tedavi şekli olarak kullanılıyor.

Araştırmacılar, osteoporoz hastalığının tedavisi veya engellenmesiiçin uzun süreli östrojen kullanan kadınların da meme kanseri riskine karşı doktorlarıyla başka bir tedavi şekli belirlemelerini salık veriyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious