Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırları

Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırları .16006
  • Giriş : 14.12.2007 / 08:32:00

Akdeniz diyeti ve düzenli egzersizin erken ölümleri önemli ölçüde engellediğini belirten daily telegraph,şartları şu şekilde sıralıyor:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

''Vitamin açısından zengin ve kanser riskini azaltan meyve ve sebzelerden yemek.Kolestrolü ve kan akışını düzenleyen omega3 yağlarını içeren kuruyemişlerden tüketmek.Kalp dostu olan ,kepek ve tohum içerikli lifli gıdalar ve ekmek tüketimini önemsemek.Düzenli spor yapmak.''

Akdeniz diyeti ve spor, sigara tiryakileri ile obezlerde bile yararlı oluyor. "Bol miktarda balık, sebze ve meyve tüketilmesini, doymamış yağ ve kırmızı etten uzak durulmasını" öngören Akdeniz diyeti, kalp damar hastalıkları ve kanserden erken ölüm riskini yüzde 20 oranında azaltıyor.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü ile Cambridge Üniversitesi'nce yapılan araştırmaya göre, haftanın yarısından fazlasında 30 dakikalık hafif spor, erken ölüm riskini yüzde 25 azaltıyor.

Haftada 3 kez 20 dakika yüzmek yada koşmak ölüm riskini yüzde 30 oranında düşürüyor. 5 yılda yapılan araştırmaya göre, haftanın yarısından fazlasında günde yarım saat yürüyen ya da bahçeyle uğraşanlar bile bunu yapmayanlardan daha şanslı.

''Uzmanlar ayrıca kırmızı et tüketiminin azaltılmasının da kanser riskini azaltmada etkili olacağını söylüyorlar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious