Uzun yaşamak için şekeri ve tuzu azaltın

  • Giriş : 31.01.2008 / 21:31:00

Şekeri ve tuzu az bir hayatın daha sağlıklı ve uzun olduğunu gösteren bilimsel verilerin sayısı artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özellikle, beyaz şekerin fazla miktarda tüketilmesi sağlığı bozuyor. Fazla miktarda şeker ve şekerli besinleri yiyip içenlerde bir süre sonra kanda insülin seviyesi artmaya, daha sonra da insüline karşı cevapsızlık oluşmaya başlıyor. Hücrelerin dış duvarında bulunan insülin reseptörlerin insüline karşı duyarsızlaşması pankreasın daha fazla insülin salgılamasına, kanda insülin seviyesinin artmasına yani hiperinsülinemiye neden oluyor. İnsülin fazlalığı bir taraftan şişmanlığı artırırken diğer taraftan başta şeker hastalığı olmak üzere kanser, damar sertliği, osteoporoz ve daha pek çok yaşlandırıcı hastalığın devreye girmesine neden oluyor. İnsülinin yaşlanmayı hızlandıran bir hormon olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

YILDA 100 KİLODAN FAZLA ŞEKER YİYORUZ

Modern beslenme alışkanlıkları yiyecek ve içeceklerimizdeki şeker miktarını artırdı. Bir kutu kolalı içecekte neredeyse 8-10 adet kesme şekere eşdeğer şeker var. Orta yaşlı bir şehirli bir yılda 100 kilodan fazla beyaz şeker tüketiyor. Tatlı içeceklerin, kolaların, meyve suyu konsantrelerin, gazozların çoğu birer şeker deposu. Yiyecek içeceklerle tüketilen şeker miktarı o kadar arttı ki üreticiler yeni ve ucuz şeker kaynaklarının peşine düştürler. Sonuç olarak hayatımız şekerlendikçe, yaşam kalitemiz düşmeye, sağlıklı bir yaşam sürmemiz güçleşmeye başladı. Eğer yaşlılığınızı daha tatlı ve sağlıklı geçirmek istiyorsanız şeker ve tatlılarla ilişkilerinizi mümkün olduğu kadar erken yaşlarda sınırlamaya bakmalısınız.

Aşırı şeker tüketmek diyabete, kilo sorununa, hipertansiyona, karaciğer yağlanmasına, bellek zayıflamasına hatta kansere kadar pek çok soruna zemin hazırlıyor. Şeker tüketiminizi takip edin. Fazla şeker kullanmamaya özen gösterin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious