Uzun yaşamanın sırları

Uzun yaşamanın sırları.12010
  • Giriş : 23.06.2008 / 21:06:00

Ünlü kalp doktoru Mehmet Öz, uzun yaşamanın sırlarını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyaca ünlü kalp doktoru Mehmet Öz, HABERTURK’te Balçiçek Pamir’in ’Söz Sende’ programına konuk oldu.

Amerika’da yaşayan Öz, kısa bür süreliğine geldiği Türkiye’de yine son derece önemli bilgiler verdi. Pamir’in "Nedir, uzun yaşamanın sırları?" sorusuna Mehmet Öz şu yanıtı verdi:

"Mavi bölgeler insanların en uzun yaşayabileceği bölgelerdir. Haritada mavi olarak gösterilen yerlerdir buralar. Bu mavi bölgeler, Sardunya, Okinawa, Costa Rica gibi yerlerdir. Dünyanın değişik bölgeleridir. Bu ülkelerde 100 yaşına varma oranı Türkiye’ye nazaran 4 kat daha fazla. Bunun nedeni nedir? Birincisi değişik değişik yemekler ama hepsi besin değeri yüksek yiyeceklerdir. Topraktan çıkan yiyecekleri aynen o şekilde yiyorlar. Biraz da et ama fazla değil. Sardunya’da çok et yiyorlar ama yedikleri et muhteşem yüksek kalitede, yağ oranı düşük et. Bizim atalarımızın yediği oran yüzde 5 iken şimdi yüzde 35. Her gün hareket ediyorlar. Bu aktiviteleri yaşam biçimi haline getirmişler. Aktiviteler insan ömrünü uzatır. İkincisi, bu ülkelerde aile bağları çok kuvveetli. Türkiye’de var bu zaten ve unutmamalıyız. Hayatın her adımında bir amaç gerekiyor. Kendiniz dışında bir amaç bulamazsanız hayatınız kısalır."

Mehmet Öz, ömrü uzatan mucize içeceğin formülünü de verdi. İşte o formül:

2 kase ıspanak, 2 salatalık, 1 kereviz, dörtte bir çay kaşığı zencefil kökü, maydanoz, iki elma, bir tutam ıhlamur, yarım limon.

Bu malzemeler blender’dan geçirildikten sonra biraz buzla servis edilir. Sabah aç karnına içilir.

TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious