Uzungöl'e duvar çevrecileri çıldırttı

Uzungöl'e duvar çevrecileri çıldırttı.16162
  • Giriş : 07.12.2008 / 09:06:00

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden olan Trabzon'daki Uzungöl'ün etrafına yapılan duvar inşaatı, çevreciler tarafından protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Uzungöl beldesinde bulunan ve Türkiye'nin en önemli turistik merkezlerinden olan Uzungöl'ün etrafında yapılan istinat duvarı inşaatı tepki çekmeye devam ediyor. Çaykara- Uzungöl karayolu projesi kapsamında göl kenarına yapılan yaklaşık 800 metre uzunluğundaki istinat duvarı, Trabzon ve Rize'deki çevre örgütleri tarafından protesto edildi.

Kaçkar Dağcılık Kulübü Başkanı Mehmet Emin Ayhan, ülkenin değerlerinin heba edilmesine karşı olduklarını belirterek Uzungöl'ün etrafına istinat duvarının hangi gerekçelerle yapıldığını sordu. Ayhan, Uzungöl'ün en kısa zamanda eski durumuna getirilmesini talep etti.

Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Kenan Kuri de duvar inşaatına tepki göstererek, "Hayretler içindeyim. Bunu yapan vicdansızların cezalandırılması, tahribatın da önlenmesi lazım" diye konuştu.
Turizmci Köksal Hepaloğlu ise duvarın bölge turizmini olumsuz etkileyeceğini dile getirerek şöyle konuştu:

"Karadeniz'de Sumela Manastırı, Uzungöl, bir de Ayder var. Uzungöl aradan çıktığı zaman Doğu Karadeniz turizmi bundan olumsuz şekilde etkilenecektir. En uzun sezon Uzungöl'de yaşanmaktaydı. Bu da artık ortadan kalkacak. Bu işin yapılmasına izin verenleri kınıyoruz. Doğal sürecin geri dönmesini istiyoruz."
Uzungöl'de yapılan işi anlamakta zorluk çektiklerini kaydeden Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Zeki Soylu da yapılan çalışmaya tepki gösterdi.

"Dernek olarak 2 yıldır imar planı adı altında yapılan çalışmalarla ilgili belediyeden bilgi alamıyoruz. Özel Çevre Koruma Planı'nda olan Uzungöl, eski Uzungöl olmaktan çıktı" diyen Soylu, "Uzungöl, HES projesine kurban ediliyor. Vatandaşın çatısındaki sacı değiştirip kiremit yapılmasını isteyen anlayış, bu tahribatı hangi düşünceyle yaptı? Bunu hizmet diye yapanlar vebalini çekecekler. Biz bu hatanın düzeltilmesi için herkesten destek bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
Alkışlarla duvar inşaatını protesto eden çevreciler daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*