Uzungöllüler yeni imar planına tepki

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl Beldesi'nde uzun zamandır üzerinde çalışılan imar planı, vatandaşları memnun etmeyince belediye geri adım atmak zorunda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belediye meclis toplantısının gündem maddelerinden olan imar planı, vatandaşın tepkisi üzerine belediye meclisi üyeleri başta olmak üzere Başkan Nuri Alibeyoğlu'na geri adım attırdı.

Halkın isteği doğrultusunda imar planı yapılmasını isteyen belde sakinleri adına konuşan Lütfü İlhan, "Devletten hiçbir hizmet görmedik. Araba yollarını dahi kendimiz yaptırıyoruz. Şimdi devlet tapulu arazimizi elimizden alıp başka kişilere peşkeş çekmek istiyor. Arazimizin 10'da birine tek katlı ev yapma izni veriyorlar. Mevcut binaların yıkılacağı belirtiliyor. Oysa ev yüzünden evlenemeyen bir sürü gençlerimiz var. Bu planı yapanlar burayı görmeden nasıl yaptılar anlamış değilim. Burası Konya ovası değil. Bu gidişle yaşama sıkıntısı kalmayan halkı buradan başka yerlere göç etmeye zorluyorlar. Biz de elimizden geldiğince bu imar kanununa karşı duracağız." dedi.

Belediye Başkanı Nuri Alibeyoğlu vatandaşların tepkisi üzerine geri atmak zorunda kaldı. Belediye meclis üyelerinin de imar planına karşı olduğunu belirtmesi üzerine ek süre istedi.

Yeni imar planını savunan Başkan Alibeyoğlu, "Yeni imar planı içerisinde 5 bin yatak kapasiteli bir otel, bin 500 yatak kapasiteli pansiyon ve 600 konut yapılabilecek çalışma var. Yapacağımız değişiklikler, Milli Parklar, SİT Kurulu, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Özel Çevre kanunları ile çelişmemelidir. İmar planında beğenilmeyen yerler için şerh koymak kaydı ile planı onaylamalarını istedim." diye konuştu.

Belediye meclisi üyeleri nihai kararı vermek için pazartesi günü tekrar belediyede bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious