Uzungöl'ün imar planı onaylandı

Uzungöl'ün imar planı onaylandı.9493
  • Giriş : 14.06.2007 / 14:46:00

Uzungöl'ün planlı yapılaşması için büyük önem taşıyan imar planının onaylandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl'ün planlı yapılaşması için büyük önem taşıyan imar planının onaylandığı bildirildi.

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Nuri Alibeyoğlu, yaptığı açıklamada, Uzungöl'ün doğal güzelliğinin korunması için belediye olarak tüm çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Alibeyoğlu, Uzungöl'de yıllardan beri imar tartışması yaşandığını hatırlatarak, “Sonunda imar planı kabul edildi. Plana resmi itirazlar da alındı. Şimdi itirazların değerlendirilmesini bekliyoruz. Bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra planı uygulamaya başlayacağız” dedi.

İmar planı ile ilgili olarak tepkilerin gelmesinin doğal olduğunu vurgulayan Alibeyoğlu, şöyle devam etti:

“Uzungöl'de bu planın hayata girmesinden sonra planlı bir dönem başlayacak. Bundan sonra planlı bir yapılaşma olacak. Planın hayata girmesiyle birlikte her türlü yapılaşma şartları belirlenecek. Mevcut yapılar da plana göre gözden geçirilecek. Ruhsatsız binalar ruhsat alacak. Beldemize yapılaşma açısından bir düzen gelecek.”

İMAR PLANI İÇİN YOĞUN BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İmar planı için yoğun bir çalışma devresi geçirdiklerini kaydeden Alibeyoğlu, “Plan için jeoteknik ve jeofizik etütler yapıldı. Bu etütler Afet İşleri Genel Müdürlüğünce onaylandı. Sentez paftası hazırlandı, birçok imar planı koordinasyon toplantısı yapıldı. Koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planı oluşturuldu. 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı hazırlandı. İmar planı halkla beraber değerlendirildi” dedi.

DOĞAL YAPILAR KORUNACAK

Alibeyoğlu, Uzungöl'deki eski ahşap evlerin imar mevzuatına uygun olarak ruhsatlandırılacağını belirterek, “Şimdiye kadar kaçak olarak yapılan binaların imar planı şartlarına uyanlarına tadilat ruhsatı verilecek. Bunun içinde ek bir süre tanınacak. Süre sonunda imar planına uymayanlar için yasa neyi gerektiriyorsa o yapılacak” diye konuştu.
Alibeyoğlu, beldelerinde imar planını aykırı binanın olmadığını, Afet Alanları ve Kıyı Kanunu'na takılan birkaç yapı ile uygunsuz birkaç evin bulunduğunu kaydetti.

UZUNGÖL

Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl, Trabzon'a 99 kilometre ve Çaykara ilçesine 19 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunuyor.

Heyelan nedeniyle Haldizen deresinin önünün kapanması sonucu oluşan Uzungöl'ün kenarındaki dik yamaçlarda yer alan muhteşem orman örtüsü, gölün yakınındaki Şerah köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evlerinin güzelliğiyle bütünleşiyor.

Uzungöl, yakınındaki Şekersu ve Demirkapı yaylalarıyla, binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious