Vadi'de yayınevi cinayeti ve Kuzey Irak masaya yatırıldı

Vadi'de yayınevi cinayeti ve Kuzey Irak masaya yatırıldı.9293
  • Giriş : 27.10.2007 / 08:02:00

Kurtlar Vadisi'nin son bölümünde Malatya'da bir yayın evindeki cinayetin perde arkası ve Kuzey Irak masaya yatırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dizi'nin yapımcıları bu bölümde ince bir mesajla basına göndermede bulundu.
Zafer isimli milliyetçi grubun lideri, 15 yaşındaki bir çocuğa gayri Müslim bir kitapçıyı öldürme emri verdi. Çocuğa da polise Polat Alemdar'ın ismini vermesini söylendi.

Gizli servis de Polat Alemdar'ı sorguya çekti. İşte tam bu sahnede 15 yaşında yüzü gösterilmeyen ve arka plandan çekilen çocuk Polat Alemdar ile yüzleştirildi.

"Polat Alemdar'a özendim, vurdum" diyen çocuğa "Ben ne dersem yapar mısın?" diye soran Polat Alemdar, "Yaparım" yanıtını aldı. Bunun üzerine Polat Alemdar, çocuğun eline silah verdi ve kendisini vurmasını istedi. Çocuk silahı masaya koydu. Polat Alemdar, ikinci kez çocuğun eline silah verdi ve tetiği çekmesini istedi. Ama çocuk yine silahı masaya koydu. Daha sonra da kendisini azmettiren Zafer'in ismini verdi.

Bu sahnede aslında basına ince bir gönderme vardı. Her ortaya çıkıp "Polat Alemdar'a özendik" diyen insanların aslında kendi gerçeklerini saklamaya çalıştığı mesajı verildi. Böylelikle Polat Alemdar'ın ve dizinin her yaşanan şiddet olayının sorumlusuymuş gibi algılanmaması gerektiği mesajı kamuoyuna iletildi.

Vadi'nin dün geceki bölümünde Kuzey Irak da masaya yatırıldı.

Dizide perde gerisinde olaylara yön veren 4 işadamı bir masa etrafında toplanarak Türkiye'nin gündemini değerlendirdiler. Toplantıya ev sahipliği yapan ve dizide Canpolat'ı desteklediği ileri sürülen işadamı ile diğer işadamları arasında şu diyaloglar geçiyor:

-Türkiye'deki siyasal sosyal ve ekonomik gelişmeler şu günlerde hepimizin lehine çalışıyor. İstikrarlı bir Türkiye gücümüze daha da güç katacak.

Masada yer alan diğer işadamı ise,

-Türkiye'deki sosyal siyasal ve ekonomik gelişmeler bizim değil sizin lehinize işliyor. İkincisi Türkiye'de istikrarı istemeyenlerin başına siz varsınız.

-Neden istemeyecekmişim istikrarı

- İstikrarda bire iki kazanırken kaosta bire on kazanıyorsunuz.

-Bazı durumlar vardırki bire iki kazanmak bire on kazanmaktan iyidir. Şimdi de o durumdayız.

-Ben Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesinden yana değilim.

-Değilsiniz çünkü Kuzey ırak'tan büyük para kazanıyorsunuz. Orası tamamen sizinkilerin kontrolünde.

-Ticaret bu Kudret bey siz zamanında oraya sadece silah satarken ben oraya yatırım yaptım risk aldım. Riskli dostluklar oluşturdum. Bunun rantını yemek hakkım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious