Vahşetin ölçüsü nedir?

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Bugün İsrail’den yürekleri burkan bir haber geldi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail saldırılarında harap olan Gazze Şehri’ndeki insani durumu incelemek için gelen ve vurulan santrali gezen Jan Egeland, gazetecilere yaptığı açıklamada, "orantısız güç kullanıldığı çok açık" diye konuştu.

Egeland, uluslararası hukukun sivil altyapıyı açıkça koruduğunu hatırlatarak kimsenin bunu istediği gibi yorumlayamayacağının altını çizdi. BM temsilcisi Egeland, söz konusu tesise Hamas ve İslami Cihad’ın değil; hastanelerin, sivillerin ihtiyacı olduğunu ifade ederek İsrail’e eleştirilerini sürdürdü.

İsrail ordusu, geçen ay bir askerinin Filistinliler tarafından kaçırılması sonrası Gazze şehrine saldırı başlatmış ve 150 milyon dolarlık tesisi vurmuştu. Beş yılda tamamlanan söz konusu santral, 1.4 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ndeki elektrik ihtiyacının üçte ikisini karşılıyordu. Tamir edilmesinin en az 10 ay alacağı tesisin tahrip edilmesinin ardından Gazze Şeridi elektriksiz kalmış ve İsrail’den elektrik ithal etmek zorunda kalmıştı. Tesisin vurulması sonrası bölgede su dağıtım şebekesi de çalışamaz hale gelmişti.

Egeland, Hamas ve İslami Cihad’a çağrıda bulunarak roket saldırılarını durdurmasını istedi. Derinleşen krizden çıkmak için tarafları ateşkese davet eden Egeland, uluslararası toplumun şiddet kısır döngüsünü kırmak için taraflarla çalışması gerektiğini bildirdi. Lübnan’ın İsrail’in iki haftadır vurduğu başkenti Beyrut’u önceki gün ziyaret eden BM yetkilisi, İsrail bombardımanın yol açtığı yıkımdan "dehşete" düştüğünü bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious