Vahşi iştah!

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

ABD ve Avrupa pazarlarında goril, şempanze, antilop ve sürüngen eti satılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD ve Avrupa’daki pazarlarda aralarında primatların da bulunduğu vahşi hayvanların etlerinin satıldığı belirtildi. California Üniversitesi’nden biyolog Justin Brashares, bir grup gönüllünün Paris, Brüksel, Londra, New York, Toronto ve Los Angeles’taki yasadışı ticaretin izini sürdüklerini belirterek, “Pazarlarda şempanze ve goril etinin satıldığı 27 vaka tespit ettik”dedi.

Brashares, New Scientis dergisine yaptığı açıklamada, “Her bir vakada hayvanların vücutlarının tamamının değil, kol, bacak veya kafalarının ayrı ayrı satıldığını” saptadıklarını söyledi.

Yasadışı ticaretten 2 yıl önce Ganalı bir taksi şoförüyle konuşurken tesadüfen haberdar olduğunu anlatan Brashares, pazarlarda Afrika’dan getirilen vahşi hayvanların etlerini yaygın olarak sattıklarını öğrendiğinde şoke olduğunu söyledi.

Pazarlarda en yaygın satılan vahşi hayvan etinin küçük antiloplar olduğunu belirten Brashares, primatlar, kemirgenler, sürüngenlerin de etleri satılan hayvanlar arasında bulunduğunu söyledi.

Vahşi hayvanların avlanması ve satılması, bu hayvanların soylarının tükenmesi tehlikesi yaratmasının yanı sıra AIDS, Ebola gibi hastalıklar geçebileceği için insan sağlığına da tehdit oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious