Vaillant Demirdöküm'ü satın alıyor

Vaillant Demirdöküm'ü satın alıyor.4637
  • Giriş : 28.05.2007 / 15:31:00

Koç Topluluğu, Demirdöküm'deki Vaillant grubuna satma konusunda anlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Koç Topluluğu, Demirdöküm'deki yüzde 72.56 oranındaki hissesini 291 milyon 73 bin euro şirket değeri üzerinden Alman Vaillant grubuna satma konusunda anlaştı.

Anlaşma, Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Bulgurlu ve Vaillant şirketi Üst Yöneticisi Claes Göransson arasında imzalandı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Demirdöküm'ü Vaillant gibi kendi alanında başarılı bir şirkete devrettiğimiz için içimiz çok rahat. Vaillant, Demirdöküm'ü sektöründe çok daha ilerilere götürecektir" dedi.

Hedefleri doğrultusunda bazı sektörlerden çekilerek diğerlerinde odaklanmayı tercih ettiklerini, geçtiğimiz yıllarda Yapı Kredi, Tansaş ve Tüpraş olmak üzere üç büyük satınalma gerçekleştirdiklerini belirten Koç, topluluğun gelecekteki pozisyonu açısından bu kuruluşların getirilerini şimdiden görmeye başladıklarını söyledi.

Demirdöküm ve Vaillant şirketlerinin birlikteliğini de bu planları doğrultusunda hayata geçirdiklerini dile getiren Koç, iki şirketin işbirliğinin kendileri için birçok açıdan büyük önem taşıdığını söyledi.

"Demirdöküm ismi kalacak"

Vaillant Group Ortaklar Kurulu Üyesi ve Hissedarı Christoph Müller de, hem Koç hem de Vaillant'ın aile şirketleri olduğunu, başarılı aile kurumlarının özelliği olan değerleri taşıdığını vurgulayarak, "Bu ortak değerler ki bu satın almayı gerçekleştirdik" dedi.

Vaillant Üst Yöneticisi (CEO) Claes Göransson ise, Vaillant'ın 10 binden fazla kişiye istihdam sağladığına ve geçen yıl 2 milyar euro gelir elde ettiğine işaret ederek, Demirdöküm isminin kalacağını söyledi.

Demirdöküm'ün yüzde 5.68'i Taylan Holding'e ait bulunurken, kalan yüzde 21.76 hissesi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem görüyor. Vaillant Group'un yüzde 27.44 oranındaki hisseleri de satın almaya talip olduğu belirtildi.

Hisse satış sözleşmesi, Rekabet Kurulu'nun onayından sonra yürürlüğe girecek.

Vaillant, ana faaliyet konusu olan ısınma, vantilatör ve klima sektöründe dünyadaki pazar ve teknoloji liderlerinden biri konumunda. 1874'de kurulduğu tarihten bu yana bir aile şirketi olan Vaillant, 2006'da toplamda yaklaşık 10 bin 100 çalışanı ile 2 milyar euroluk ciro gerçekleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious