Vakıfbank'tan tekstilcilere kredi kolaylığı!

Vakıfbank'tan tekstilcilere kredi kolaylığı!.27094
  • Giriş : 09.01.2009 / 16:20:00

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikasının (TTSİS), üyelerine kredi desteği sağlamak amacıyla 100 milyon dolarlık ikinci imzayı Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank) ile attığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


TTSİS'den yapılan yazılı açıklamada, TTSİS ile Vakıfbank arasında sendika üyesi kuruluşlara uygun koşullarda kredi sağlanmasına ilişkin kredi protokolünün, bugün sendikanın İstanbul'daki merkezinde imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, TTSİS'in, değişik bankalarda değerlendirdiği likiditesinin 100 milyon dolarlık bölümünü, 6 ay vadeli mevduat olarak Vakıfbank'ta değerlendireceği, Türkiye İş Bankası ile yaptığı anlaşmanın ardından, Vakıfbank'ta da 100 milyon doları mevduata çeviren sendikanın üyelerine, uygun faizle kredi verilmesinin yolunun açıldığı kaydedildi.

TTSİS Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin, konuya ilişkin değerlendirmesinde, dünyada ve Türkiye'de etkileri giderek artan ekonomik krizin, müesseselerin ayakta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu kaynak sorununu, ülke gündemlerinin ilk sırasına yerleştirdiğini, Türkiye'de de işletmelerin ihtiyaç duyduğu kaynağı temin edecek finans sektörünün, müesseseleri fonlayacak krediler için gerekli nakdi kaynağı temin etmekte güçlük çektiğini vurguladı.

Bu dönemde tüm kurum ve kuruluşların, sanayici, esnaf ve KOBİ'lere katkı sağlamak için bütün güçlerini ortaya koymak zorunda olduğunu belirten Narin, "zaman, iş yapma zamanıdır. Bankacılık sektörü, sistemin açılması bakımından anahtar konumdadır" ifadesini kullandı.

TTSİS olarak kanunların izin verdiği ölçüde, piyasa koşullarının altında üyelere destek vermek istediklerini kaydeden Narin, açıklamasında, şu görüşleri dile getirdi:

"Sahip olduğumuz fonlardan bir bölümünü daha finans sistemine nakdi kaynak sağlamak amacıyla Vakıfbank'ta 6 aylık mevduata dönüştürmüş bulunmaktayız. Vakıfbank, üyelerimizin kredi başvurularını değerlendirerek kredibilite koşulları uygunsa teşkilatımızın üyelerine kredi kullandıracaktır.

Daha önce Türkiye İş Bankası ile başladığımız ve şimdi de Vakıfbank ile sürdürdüğümüz bu sistemde, yabancı para cinsinden nakdi kredi, TL ve gayri nakdi kredi gibi ihtiyaç duyulan kaynakların tüm üyelerimizin yararına sunulmasını istedik. Bu ortak çalışmada döviz, TL, gayri nakdi kredi gibi enstrümanların olduğu geniş ve faydalı bir modeli ortaya koymaya çalışıyoruz.

Dileğimiz; bu sistemin tüm üyelerimize katkı sağlaması ve Türk özel sektörünün üstüne düşen sorumluluğu yerine getirerek işletmelerin desteklenmesini sağlamak amacıyla harekete geçmesidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*