Vakit gazetesi Hüseyin Üzmez'le yollarını ayırıyor

Vakit gazetesi Hüseyin Üzmez'le yollarını ayırıyor.14153
  • Giriş : 30.04.2008 / 18:06:00

İlk günden beri komplo diyen Vakit, bu kez Hüseyin Üzmez'e sahip çıkmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez 14 yaşında bir kıza 'cinsel istismar' suçu ile hapishanede... Vakit Gazetesi olayın patlak verdiği günden itibaren "böyle bir olay gerçekse tabii ki kınanır" diyor ama daha çok yazarlarına bir komplo kurulduğunu düşünüyor.

Gazetenin yayın kurulu bugün yazılı bir açıklama yaparak Üzmez üzerinden kendilerinin hedef alındığını belirtti. Ve olaya yaklaşımlarını Hz.Muhammed’in sözleriyle şöyle açıkladı: “Hırsızlık yapan kızım Fatıma da olsa, elini keserim." Gazete Üzmez'in yaptığı fiilin sadece kendisini bağladığının da altını çizdi...

İŞTE GAZETENİN YAPTIĞI AÇIKLAMA

Gazetenin yaptığı açıklama şöyle başlıyor: "26 Nisan’dan bu yana, Hüseyin Üzmez’in şahsında Vakit Gazetesi ve Vakit Gazetesi’nin şahsında tüm mütedeyyin insanları karalama maksatlı yayınlar herkesin malumudur."

Vakit Gazetesi yayın kurulu "Bu fiili tasvip etmediğimizi defalarca deklare ettik" diyor ama yine de temkini elden bırakmıyor ve Üzmez’in suçunın henüz kesinlik kazanmadığını hatırlatıyor.

HZ. MUHAMMED İLKESİ

Bu olaya yaklaşımlarında ise Hz. Muhammed'in ilkesini benimsediklerini söylüyorlar:

Böyle bir suç işlendiğinde; ölçümüz, Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in (sav); “Hırsızlık yapan kızım Fatıma da olsa, elini keserim” şeklindeki ilkesidir. Eylem tasvip edilmediği müddetçe; “fail”in yakınlarının ve çalıştığı kurumun o eylemden sorumlu tutulması mümkün olamaz!..

ÜZMEZ'İ YALNIZ BIRAKTILAR

Açıklamada öyle bir cümle var ki Üzmez'in suçunun sabit bulunması halinde gazete tarafından terk edileceğinin işareti. Yayın kurulu "Evrensel hukukta, “suçun şahsiliği” ilkesi esastır. “Fail” kim ise, “eylem” sebebiyle sadece o suçlanabilir ve o cezalandırılabilir. Eylemin; HüseyinÜzmez’e, “şahsi suç” olarak atfedilen bir “iddia” olduğu, Vakit Gazetesi ile hiçbir ilgisinin bulunmadığı ortadadır!.. Buna rağmen; ısrarla “Vakit Gazetesi”nin ve mütedeyyin insanların suçlanmaya kalkışılması, olayın “maksatlı” olduğu tezini güçlendirmektedir."

DOĞAN GRUBUNA ÇATTILAR

Yayın kurulu Doğan Medyası'na da laf etmeden geçmemiş. Üzmez haberlerini yapan gazeteler için şunları söylemişler: "Onlar; “porno” yayından kesinleşmiş mahkûmiyeti olan “sabıkalı bir patron”un, halen emrinde çalışan gazeteciler (!) değil midir?

BİRAND VE KIRCA DA PAYINI ALDI

Vakit Yayın Kurulu'nun gazabına Ali Kırca ve Mehmet Ali Birand da uğruyor. Yapılan açıklamada Birand kastedilerek "Onlar; TRT’yi dolandırma suçundan yargılanıp mahkûm olan, basın kartı hamili sözde gazeteciler değil midir?" diye soruluyor ve Ali Kırca için de "Eşi dışında bir kadın ile yatak sahneleri internet sitelerinde halen yayında olan, üstelik o görüntülerdeki “sadistçe” fiilleri apaçık ortada iken, bu sadistleri ana haber bülteni sunması için büyük transfer bedelleri ile kanallarına getirenler, onlara program yaptıranlar kimdir?" deniliyor.

Vakit'in yaptığı açıklamadan aslında payını almayan yok.

- Ucuz gazetelerinde “Aldatan kadınlar” başlıkları ile tam sayfa “zina dizi yazıları” yapanlar kimdir?

- Çıplak kadın fotoğraflarını “arka sayfa güzeli” adı altında pazarlayanlar kimdir?

- Zina suç olmasın diye kampanya başlatıp, “hayvanlar gibi özgürce sevişmek” isteyenler kimlerdir?..

- Devletin anayasal düzenini değiştirme suçundan gözaltına alınıp, 83 yaşında olması dolayısıyla, 15 günde bir imza verme şartı ile salıverilen ve bu suç sebebi ile yurtdışına çıkışı yasaklanan başyazarlarına, bu suçlamadan aklanmadan başköşelerini açanlar onlar değil midir?

- Çete sanığı başyazarlarını; tebriklerle, kutlamalarla, alkışlarla göklere çıkaranlar onlar değil midir?

VAKİT'İN FARKI

Yayın kurulu Vakit'in farkını ise şöyle açıklamış:

“İddia”lardan bu yana HüseyinÜzmez’in tek bir yazısı bu gazetede yayınlanmamıştır.

Vakit; henüz netleşmiş bir durum olmamasına rağmen, Hüseyin Üzmez aklanıncaya kadar onun yazılarına ara vermiş ve suçu sabit görüldüğünde “yollarını ayıracağını” deklâre etmişken, onlar hortumcuların kontrolünde gazete çıkarmaya devam etmekte hiçbir beis görmemektedir.

İşte Vakit’in farkı budur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious