Vakit gazetesine para cezası

Vakit gazetesine para cezası.14153
  • Giriş : 08.05.2008 / 12:21:00

Danıştay üyelerini terör örgütlerine hedef gösterdikleri iddiasıyla yargılanan Anadolu'da Vakit Gazetesi sahibi Nuri Aykon ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Harun Aksoy'a para cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danıştay üyelerini terör örgütlerine hedef gösterdikleri iddiasıyla yargılanan Anadolu'da Vakit Gazetesi sahibi Nuri Aykon ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Harun Aksoy'a para cezası verildi. Aykon 100 bin YTL, Aksoy ise 11 bin 572 YTL para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "hedef gösterme" davasına tutuksuz sanıklar katılmadı. Sanıkların avukatı Ali Pacci, müvekkillerinin medyada mahkum edildiğini savunarak, " Ergenekon soruşturmasında ortaya çıkan bazı gerçekler bu olayın gazete yayınlarıyla ilgili olmadığını göstermektedir. Ergenekon soruşturmasında Danıştay saldırısıyla ilgili bilgilerin celp edilmesini istiyorum. Böylece, yayından yola çıkılarak işlenmiş bir cinayet mi incelensin." dedi.

Yargı kararlarıyla birlikte kararı veren yargıçların da eleştirilebileceğini belirten Pacci, "O günlerde sıkça eleştirilen Danıştay kararı aynen yayınlanmıştır. Yayında şiddete teşvik eden herhangi bir ifade yok. Ayrıca müvekkillerim kararı duyuran ilk yayını da yapmamışlardır. Eleştiri niteliğindedir." diye konuştu.

AK Parti'ye kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcısının fotoğraflarının bir çok gazetede yayınlandığını ifade den avukat Pacci, "Bu yayınlarla bu savcılar hedef mi gösterildi? Danıştay üyelerinin bir takım karanlık güçlerin cinayetine kurban gitmelerini, gazetede çıkan haberden ayırmak gerekir." dedi.

Ergenekon soruşturmasına ilişkin dosyanın celp talebini reddeden mahkeme davada kararıı verdi. 13 Şubat 2006 tarihli gazetede yayınlanan "İşte O Üyeler" başlıklı haberde Danıştay üyelerini hedef gösterdiği gerekçesiyle Vakit gazetesinin sahibi Nuri Aykon'a 100 bin YTL, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Harun Aksoy'a ise 11 bin 572 YTL para cezası verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious