Vakit muhabiri gündemi sarsan haberi nasıl yaptı?

Vakit muhabiri gündemi sarsan haberi nasıl yaptı?.16546
  • Giriş : 04.06.2008 / 17:49:00

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın Bolu eski Valisi ile yaptığı görüşmeyi deşifre ederek büyük bir gazetecilik başarısına imza atan Aslan Değirmenci haberin hikayesini anlattı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kemal Benek'in yazısı

Önder Sav ile merkez valisi hakkındaki haberin kaynağı ortaya çıkmasına rağmen polemikler bitmiyor. Boşa düşen CHP bir türlü hatasını kabul etmiyor. Baykal bir yandan Önder Sav'a sahip çıkarken diğer yandan dehşet senaryolarını köpürterek siyasi acziyetlerini gizlemeye çalışıyor.

Dün grup toplantısında Baykal'ın gündeminde yine dinleme olayı vardı. Kürsüde haykıran Baykal, hükümete yönelik "Bu görüşmeyi nasıl intikal ettirdiniz, iç yüzü nedir?" diye sordu.

Hükümet ayrıca cevabını verir. Ama biz olayın kahramanına bu soruyu sorduk. Vakit gazetesi muhabiri Aslan Değirmenci CHP'yi sarsan haberi nasıl yakalamıştı?

Cep telefonunda 44 dakika Önder Sav'dan cevap bekleyen gazeteci arkadaşımız Aslan, haberin hikayesini anlattı.

Öncelikle Sav'ı aramasının nedenini sordum. Şöyle cevap verdi:

"Hac İbadeti ve Peygamber Efendimizle ilgili sözlerinin medyaya yansıdığı ilk günden o ana kadar sürekli Sav'ı arayarak özür dileyip dilemeyeceğini öğrenmenin peşinde idik. Bu bizim gazetecilik ve kamuoyunu bilgilendirme görevimizdi. Olayın olduğu günden itibaren sayısız defa aradım. Sekreterine not da bıraktım. Hatta Meclis danışmanına kadar ulaştım fakat cevap alamadım. Hemen her gün cebini de deniyordum. Fakat Sav, sürekli yanıt vermeden telefonunu kapatıyordu."

Peki, bir türlü telefonunu açmayan Sav nasıl oldu da birden cevap verdi? Buna Aslan da şaşırmış:

"O güne kadar cep telefonunu hiç açmadı. En son genel merkezde görev yapan sekreteri ile olaydan iki gün önce görüştüm. Sorularımı kendilerine ilettiğini söyledi. Israrla dönüş yapmasını arzuladığımı söyledim. 23 Mayıs 2008 Cuma günü saat 10.00 civarıydı. Kendisine ait cep telefonunu tekrar aradım. İlk aramamda yine cevap vermedi. İkinci aramamda ise uzun süre çaldıktan sonra Sav'ın "bir dakika" sesi geldi. Biraz bekledim. Sonra "Sayın Sav" diye seslendim. Derken tekrar seslendim. Beni beklettiğini düşündüğüm için telefonu kapatmadım. Ancak aradan bir süre geçmesine rağmen Sav bana dönmüyor, sürekli eski valiyle konuşuyordu. O anda ilginç diyaloga tanıklık ettim."

Muhatabın Bolu eski valisi Ali Serindağ olduğunu nasıl anlamıştı?

"Başbakan Erdoğan'ın Bolu'ya gidip dinlenmesi konuşuluyordu. Sav'ın, 'Başbakan vali olmanıza rağmen size bilgi vermedi mi' sözü daha ilk dakikalarda bir gazetecinin çözeceği kadar net bir olaydı. İlginç diyalogda bazı kısımları not aldım. Ankara Temsilcimiz Serdar Arseven ile paylaştım. Arseven olayı doğrulamak adına Vali Serindağ ile iki ayrı görüşme gerçekleştirdi. Sonrasında ise olay gazetemize haber olarak yansıdı."

CHP'nin türlü komplolar kurduğu haberin hikayesi kısaca böyle.

YENİ ASYA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious