Vakit: Savcılara D Tipi baskı var

Vakit: Savcılara D Tipi baskı var.11562
  • Giriş : 09.07.2009 / 09:37:00

Vakit'in haberine göre Doğan Grubu gazete ve televizyonları, 3. iddianamenin bitmediği açıklanmasına rağmen, açıklanacağı yönünde yayınlarla, savcıları baskı altına alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Doğan Yayın Holding'e bağlı gazete ve televizyonlar, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıları baskı altına almaya çalışıyor.

İDDİANAME BİTSİN, 13. AĞIR CEZA'NIN YENİ ÜYELERİ BAKSIN!

Doğan Grubu gazete ve televizyonları, “Ergenekon Terör Örgütü” soruşturmasının 3. iddianamesinin yazımının dahi bitmemesine rağmen, 3. iddianamenin tamamlandığı yönünde yayınlar yapıyor. Söz konusu yayınlarla, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıları baskı altına alarak 3. iddianamenin acilen tamamlanması ve 3. iddianamenin yıllık izinde olan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti üyelerinin yerine başka üyelerin atanmasıyla oluşacak heyetin bakması hedefleniyor.

13. AĞIR CEZA; 20 TEMMUZ'DA GÖREVE BAŞLAYACAK

Bilindiği gibi; Ergenekon soruşturmasına bakan ve haftanın dört günü Silivri'deki davalara giren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti üyeleri, yıllık izinlerini kullanıyor ve heyet üyelerinin yıllık izinleri 20 Temmuz 2009 tarihinde bitecek. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün ve üyeler, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında “Ergenekon Terör Örgütü” davasının görülmesi için inşaa edilen duruşma salonunda duruşmaya katılarak görevlerine başlayacak.

DHA'DAN CANLI YAYINDA ÇARPITMA

Dün Silivri'de yaşananlar da, söz konusu iddiaları güçlendiriyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, 3. iddianame ile ilgili sürecin devam ettiğini, yazım işlemi tamamlanınca kamuoyuyla paylaşılacağını söylemesine rağmen, Doğan Haber Ajansı (DHA) Ergenekon savcılarını baskı altına almaya çalıştı.

DHA Muhabirinin, Çolakkadı'nın, “Ergenekon” soruşturmasının 3. iddianamesinin tamamlanmasının 1 aydan fazla sürmeyeceğini söylemesine rağmen, CNN Türk'te yaptığı açıklamada; “İddianame tamamlandı. İddianamenin en geç yarın teslim edileceği söyleniyor” şeklinde iddialara yer verildi.
DHA ve CNN Türk'ün, söz konusu tutumu; “Savcılar üzerinde bir baskı kurarak iddianamenin bir an önce açıklanması için baskı oluşturmaya çalışıyorlar. İddianamenin 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin asil üyeleri yıllık izinde olduğu için yeni atanacak üyelerin bakmasını sağlayıp, iddianamenin reddedilmesini istiyorlar” şeklinde yorumlandı.

HEDEF DURSUN ÇİÇEK TAKTİĞİ

'Silahlı terör örgütüne üye olduğu' suçlamasıyla cezaevine gönderilen Albay Dursun Çiçek, tutuklandıktan bir gün sonra jet hızıyla tahliye edilmişti.
Tahliye kararını veren heyette yer alan hakimlerden biri de duruşma günü 14. Ağır Ceza İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın altında imzası bulunan Dursun Çiçek, 30 Haziran'da Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Rüstem Eryılmaz tarafından tutuklandı. Aynı gün 14. Ağır Ceza üyelerinden Yakup Hakan Günay izne ayrıldı ve üye açığını kapatmak için izinde olan 13. Ağır Ceza Hakimi Faik Saban heyete dahil edildi.

Bu atama, mahkemedeki dengeyi bir anda değiştirdi. Albay Çiçek, tutuklanmasından 18 saat sonra 2'ye karşı 1 oyla serbest kaldı. Gazetenin haberine göre oylama sırasında Başkan Erkan Canak ve yeni üye Faik Saban, Albay Çiçek'in lehine oy kullandı.
Çolakkadı, DHA ve CNN Türk'ü yalanladı

Ergenekon soruşturmasına bakan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Doğan Haber Ajansı'nın 3. iddianamenin tamamlandığına yönelik haberlerini yalanladı ve “Ergenekon” soruşturmasının 3. iddianamesinin tamamlanmasının 1 aydan fazla sürmeyeceğini söyledi. Çolakkadı, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında “Ergenekon Terör Örgütü” davasının görülmesi için inşaa edilen duruşma salonunun tanıtımında, gazetecilerin “Ergenekon” soruşturmasıyla ilgili sorularını cevapladı. “Ergenekon soruşturmasının 3. iddianamesinin ne zaman hazırlanacağı” konusundaki sorular üzerine Çolakkadı, şunları söyledi:
“İddianame bittiği zaman basın açıklamasıyla duyurulacak. Birinci ve ikinci iddianame bittiğinde basına açıklama yapıldı. Üçüncü iddianame bitince de basına bilgi verilecek. İddianameyle ilgili 5 savcı çalışıyor. İddianameler başsavcılığa UYAP üzerinden gönderiliyor. Eksik varsa tamamlanıyor. En son mahkemeye sunuluyor. Bu prosedürler tamamlandığında 3. iddianameyle ilgili açıklama yapacağız.”

“BAŞSAVCILIĞA SUNULMADI”

İddianameyi başından beri incelediğini; ancak bir bütün olarak incelemediğini ifade eden Çolakkadı, iddianamenin yazımının tamamlanıp henüz başsavcılık makamına sunulmadığını bildirdi.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*