Vakit'te bir delikanlı yazar

Vakit'te bir delikanlı yazar.9525
  • Giriş : 05.11.2008 / 10:15:00

Ahmet Hakan Vakit'i okuduğunda gözlerine inanamadı. Okuduğu köşe yazarını yiğit ilan etti..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hüseyin Üzmez'i ısrarla savunuyor Vakit.. Hal böyle olunca şimşekleri çekiyor üstüne.. En başta da sıksık polemiğe girdiği Ahmet Hakan.. Ta ki düne kadar..

Çünkü Üzmez'i şiddetle eleştiren bir köşe yazısı vardı.. Yani Vakit'de bir delikanlı yazar Selahaddin Çakırgil. Yazısının sonunda yönetime meydan okuyacak kadar da gözü kararmış bir isim.

Önce yazarı tanıtıyor. Tipik bir Vakit yazarı olmadığını söylüyor Hakan. Yazı karşısında adata büyülenmiş halde Çakırgil'in geçmişini anlatıyor:

"Şura" dergisinden, "Akıncılar" hareketinden, "İslami hareket"in sağcılıktan koptuğu dönemlerden, 12 Eylül günlerinde Diyarbakır uçağının Tahran'a kaçırılma girişiminden, mahpuslara düşmesinden, İran'daki sürgün hayatından tanırım..."

Şaşkınlığını gizleyemen Hakan, Hayretin Karaman'ın '80 bin fetvasına bedel' dediği o yazıdan bazı bölümler aktarıyor:

"Gazete yönetiminin konuya gereken hassasiyetle tepki vermemesini anlayabilmiş değilim. Şimdi geldiğim nokta, kendi açımdan ürpertici, dehşet vericidir. (...) Vakit'in o kişinin sözlerinin kabul edilmezliğini açıklamakla yetinmesi karşısında hayal kırıklığı yaşadım... Halbuki Vakit'in, İslam konusunda öylesine saçma-sapan laflar eden bir kişiyle hiçbir bağının kalmadığını açıklamasını beklerdim."

"Yeni Şafak'ın başlığa çektiği o ifadeyi bizzat Vakit yazabilmeliydi... Bu yapılamadığı gibi Yeni Şafak'ın yayını 'düşman sevindiren yayın' diye suçlanmış, Hürriyet ve Ahmet Hakan'ın Yeni Şafak'ı takdirle anması, Yeni Şafak'ın tavrının yanlışlığına delil olarak gösterilip eleştirilmiştir. Bu anlaşılır gibi değildir... Ki, Ahmet Hakan'ın belki de en düşündürücü yazılarından birisi idi o yazı... Toplumun her kesiminden insanların, en Müslüman'ından en laik'ine kadar nicelerinin midesini bulandıran bir durum karşısında kızmak yerine, o saçmalıkların üzerine gidilmeliydi. 'Doğru'lar Hürriyet'in veya Ahmet Hakan'ın dilinden beyan edilince bile güzeldir. Çok aykırı bir yerde olmak, doğrunun beyanına ve doğruya imrenilmesine engel olamaz."

"Bu kişinin (Hüseyin Üzmez'i kastediyor A.H.) söz ve tavırlarına karşı çıkılmasından dolayı mütedeyyin insanlara saldırılmak istendiği gibi bir hisse asla kapılmadım. Ama mütedeyyin insanların onu aralarından fırlatıp atmamalarının şaşkınlığını yaşıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*