Vakit'ten 'dış politika' transferi

Vakit'ten 'dış politika' transferi.7021
  • Giriş : 19.11.2008 / 16:11:00

Uzun yıllardır yazdığı Yeni Asya gazetesinden ayrılan Mustafa Özcan'ın yeni adresi belli oldu. Özcan bundan sonra hafta da 6 gün Vakit'de yazacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin ünlü Dış Politika uzmanlarından yazar Mustafa Özcan, uzun yıllardır yazılarını neşrettiği Yeni Asya'ya gazetesine dün yazdığı "Allah Ismarladık" adlı yazısıyla veda etmişti.

YENİ ADRES BELLİ OLDU

Ayrılış sebebi olarak Yeni Asya gazetesi idaresiyle olan problemleri olduğunu ifade eden Özcan'ın bundan sonra nerede devam edeceği merak konusu oldu. Özcan, dün yaptığı açıklamada üç yerden teklif aldığını ve nerede yazacağının gelecek hafta netleşeceğini söylemişti. Ancak, Özcan'ın hangi yayıncı kuruluşla anlaştığı kesinleşti. Timetürk'ün edindiği bilgiyere göre, Mustafa Özcan Vakit gazetesiyle kesin olarak anlaştı. Özcan'ın Vakit gazetesinde haftada 6 gün yazacağı öğrenildi.

MUSTAFA ÖZCAN'IN GAZETECİLİK SERÜVENİ

Uzun yıllardır çeşitli yayınlarda makaleri yayınlanan Özcan'ın gazetecilik serüveni Milli Gazete'de başladı. Bir yıl sonra Zaman gazetesine geçiş yaptı. Burada da 10 yıl dış haberler müdürlüğü ve köşe yazarlığı yapan Özcan, daha sonra Yeni Şafak gazetesinde iki buçuk yıl aynı görevi sürdürdü. Özcan, 1999`dan sonra Yeni Asya gazetesinde dış haberler editörü olarak yazı ve yayın calışmalarını sürdürüyordu. 10 yıl hizmet gazeteye veda eden Özcan, kendisine şimdi Vakit gazetesinde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.
MUSTAFA ÖZCAN KİMDİR?

Kahire el-Ezher Üniversitesinde okurken Arapçasını ve İslami ilimlerini ilerletmek maksadıyla Şam'a giden Mustafa Özcan, burada bir taraftan Fethü'l-İslam gibi klasik medreselerde İslami ilimler öğrenirken diğer taraftan da Daru's-Selam adlı devlet okulunda modern Arapça eğitimi aldı. Özcan, bir yıllık Şam ikametinden sonra 1979 yılında hacca gitti ve hac dönüşü 3 ay süreyle Medine-i Münevere'de, bilahare Mescid-i Nebevi'nin genişletilmesi çalışmaları çerçevesinde yıkılan Karabaş Medresesi'nde kaldı.

Daha sonra Amman üzerinden Kahire'ye giden Özcan 1982 yılına kadar Ezher Üniversitesi bünyesinde şer'i ve dini ilimleri tahsil etti. Daha sonra 1982 yılında Türkiye`ye dönüşten sonra Minimak adli şirkette Tercümanlık yaptı. Özcan'ın ayrıca Zafer, Girişm, İslam Dergisi, Kodaya Ed-Düveliyye gibi yerli ve yabancı bir cok mevkutelerde makaleleri yayınlandı.

Timeturk

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*