Vakit'ten gündemi sarsacak iddia!

Vakit'ten gündemi sarsacak iddia!.23926
  • Giriş : 13.04.2009 / 16:11:00
  • Güncelleme : 13.04.2009 / 16:12:17

"Generallerin çürük çocukları" haberini yapan gazeteden yeni iddia.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vakit gazetesinin geçtiğimiz aylarda gündeme getirdiği 'Generallerin Çürük Çocukları' haberinin ardından aynı gazetede yeni bir haber daha yayınlandı. Gazeteye onlarca çürük raporlu general yakınları ile ilgili ihbar gelmiş. Vakit Genelkurmay'ın da haberlerini yalanlayamadığını söylüyor.
 
Gazete Genelkurmay'ın konuyla ilgili toplantı yaptığını ve Doğu ve Güneydoğu'da son 20 yıl içinde, bir generalin bile çocuğunun askerlik yapmadığını tespit ettiğini yazdı. Yapanların ise ya İstanbul, Antalya ve İzmir üçgeninde yapmış ya da çürüğe ayrılmış. Genelkurmay Başkanlığı yapmış bazı generaller başta olmak üzere birçok kuvvet komutanının çocukları ile yakın akrabalarının askerlik görevlerini Ankara, Antalya, İzmir ve İstanbul gibi şehirlerde, yaptığı tespit edildi.

GENERAL YAKINLARININ İŞİ KEBAP

Vakit'in ele geçirdiği belgelere göre Korgeneral Hayri Güner'in 4 yakını, Şemdinli iddianamesinde adı geçen Kor­general Selahattin Uğurlu'nun 4 yakını, Tümgeneral Ahmet Yavuz'un 4 yakını, emekli Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın 8 yakını, Korgeneral Aslan Güner'in 9 yakını vatani görevlerini ya babalarının yanı başında ya da askeri okul gibi rahat yerlerde yapmış. Bu güne kadar şehit olan binlerce vatan evladının vatani görevlerini yaptığı bölgeler de yüksek rütbeli general çocuklarının çü­rüğe ayrılması veya dağıtım yerlerinin sadece Ankara, İstanbul ya da İzmir ol­ması ise dikkat çekiyor. Aynı zamanda görev yeri olarak askeri jargonda "ke­bap" olarak adlandırılan, karargâh, as­keri okul, destek kıtası, levazım, depo ve sıhhiye gibi birliklerin seçilmesi olağan­dışı bir özeni gösteriyor. YAŞAR PAŞA'NIN 8 AKRABASI Ergenekon tutuklusu Mustafa Bal-bay'ın günlüklerinde Balbay'la darbe muhabbeti yaptığı ortaya çıkan Genel­kurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt tam 8 akrabası liste başında geliyor. Büyükanıt'ın damadı Ercan Caymaz kı­sa dönem askerliğinde acemiliğini İstanbul Levazım Okulu ve ustalığını da Ankara Muhabere Deposunda yaparken damat kardeşi Erhan Caymaz ise ye­dek subay olarak acemiliğini Ankara'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı'nda, ustalığını da İstanbul Deniz Harp Akademisi'nde tamamlamış. Ercan ve Erhan Caymaz kardeşlerin ikametgâh adresinin İstanbul olması ise gözlerden kaçmadı. Org. Büyükanıt'ın yeğenleri Nuh Nihat Gürmarmara, Ahmet Burak Gürmarmara, ve Haydar Mert Mete, as­kerliğini Ankara'da, diğer yeğeni Yunus Ozan Gürmarmara ise hem ustalık hem de acemiliğini Balıkesir'de yap­mış. Büyükanıt'ın yeğeni Onur Büyü­kanıt, Aydın ve Çanakkale'de askerliği­ni yaparken, diğer bir yeğeni Sırrı Cem Gürmarmara ise vatani görevini Anka­ra ve Edirne'de tamamlamış.

KIRMIZI HALI KAÇKINI ASLAN GÜNER 9 KİŞİYLE LİSTEDE

Yakınları kebap yerlerde görev yapan bir diğer general ise Cumhurbaşkanın başörtülü eşi Hayrunnisa Gül'ün elini sıkmamak için, kırmızı halının öte yanı­na kaçmasıyla meşhur Korgeneral Aslan Güner geliyor. Güner'in oğlu başta olmak üzere tam dokuz yakını var.

Aslan Güner'in yeğeni Evren Yılmaz "çürük". Güner'in oğlu Alper Güner' acemiliğini babasının yanı başında An­kara'da Muhabere Okulu'nda, ustalığını da İstanbul'da Kuleli Lisesi Destek Komutanlığı'nda yapmış. Yeğen Hasan Duma, acemiliğini İzmir ve ustalığını Kocaeli'nde, yeğeni Ali Haydar Güner, Ankara'da (Muhafız Alayı), yeğeni Mus­tafa Güner hem acemilik hem de usta­lığını Ankara'da, yeğen Şevki Güner, İstanbul ve Ankara'da, adaş yeğeni As­lan Güner Kütahya ve Ankara'da, yeğe­ni İbrahim Orhan, Kütahya ve İzmir'de, yeğeni İsmail Güner ise hem acemilikten de ustalığını İzmir'de yapmış.

SAYGUN'UN DA YAKINLARI RAHAT YERLERDE

Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Er­gin Saygun'un oğlu Tolga Saygun kısa dönem yaptığı askerliğini İstanbul Piyade Okulu ve Ankara'da tamamlamış.

KORGENERALLER GÜNER, UĞURLU VE MEMİŞOĞLU 4'ER KİŞİYLE LİSTEDE

Korgeneral Hayri Güner'in oğlu Tol­ga Güner, askerliğini İstanbul'da kısa dönem olarak yapmış. Hayri Paşa'nın damadı Oğuz Küçükseyhan ve yeğeni Onur Güner'de askerliklerini Anka­ra'da tamamlamışlar. Diğer yeğeni Koray Güner ise İzmir ve Kocaeli'nde as­kerliğini yapmış. Korgeneral Hasan Memişoğlu'nun oğlu Mehmet de as­kerliğini Ankara'da kısa dönem olarak yaparken, yeğeni Cem Kuntlar ise İzmir'de tamamlamış. Diğer yeğeni Mu­zaffer Memişoğlu da askerliğini Kocaeli'nde yapmış.

Şemdinli iddianamesinde adı geçen Korgeneral Selahattin Uğurlu da dört isimle listede. Oğlu Timuçin Uğurlu, Samsun Sıhhiye Okulu ve Ankara ilaç fabrikasında, diğer oğlu Burçin Uğurlu, İstanbul Piyade Okulu ve yine İstanbul Levazım Okulunda, yeğeni Haydar Okay Uğurlu, İzmir Ulaştırma okulu ve Maltepe Askeri Lisesi'nde, diğer yeğeni Saydam Caner ise İzmir istihkâm Oku­lu ve İstanbul'da askerlik yapmışlar.

TÜMGENERAL AHMET YAVUZ:
4 AKRABA

Tümgeneral Ahmet Yavuz'un dört isim ve iki çürükle bu listede özel bir ye­ri var. Yavuz'un hem oğlu Çetin Mert Yavuz hem de yeğeni Buğra Selim Öl­çen çürük raporu ile askerlikten muaf tutulmuş. Generalin bir başka oğlu olan Mehmet Selim Yavuz ise acemiliğini İstanbul'da usta askerliğini ise Tekir­dağ'da yapmış. Şemdinli iddianamesin­de adı geçen Yavuz Paşa'nın bir başka yeğeni olan Melih Yavuz ise acemiliğini Antalya'da ustalığını ise Ankara Muhafız Alayı'nda yapmış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*