Vali, gümrük koordinatörü oldu

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Toprak'ın bonus miliyle uçan emekli Vali, gümrüğün başına geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YUSUF Ziya Göksu... İzmir'in sevilen valisiydi. Geçen yıl Londra'ya uçtu, hayatı karardı. Çünkü Göksu'nun biletini, kartında biriken 'bonus'la işadamı Halis Toprak almıştı. Üstelik kendi işinin takibi için. Vali baskılara dayanamadı emekli oldu.

300 MİLYON DOLAR ONA EMANET

AYNI vali, şimdi Türkiye'nin 6 önemli sınır kapısının modernize edilip işletilmesi için iş dünyası tarafından kurulan 300 milyon dolarlık şirkete genel koordinatör oldu.

Halis Toprak'ın biriken mil puanlarıyla Londra'ya uçtuğu öğrenilince emekliye ayrılan eski İzmir Valisi Göksu, TOBB'a transfer oldu. Göksu, 300 milyon $'lık modernizasyon projesinin başına geçti.

Geçen yıl işadamı Halis Toprak'ın Miles&Miles kartında biriken puanlarıyla alınan uçak biletiyle Londra'ya gittiği ortaya çıkınca emekli olan eski İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, iş dünyasına transfer oldu. Göksu, geçen yıl sınır kapılarının Avrupa Birliği (AB) standartlarına ulaştırılması projesini yap-işlet-devret modeliyle üstlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) bu amaç için kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.'de bir süredir Genel Koordinatör olarak görev yapıyor. Göksu'nun deneyimlerinden başka projelerde de 'TOBB Başkan Danışmanı' sıfatıyla yararlanılacak.

AİLECE LONDRA TATİLİ

Yusuf Ziya Göksu, geçen yıl Haziran ayında Halis Toprak'ın eşi Özlem Toprak'la, yanına eşi Meral Göksu'yu da alarak hep birlikte Londra'ya tatile giderken görülmüştü. Göksu ve eşinin Londra'ya indiklerinde havaalanından Toprak'a ait Bentley marka otomobille alındığı da basına yansımıştı. Daha sonra Göksu'nun ve eşinin uçak biletlerinin 'dostum' dediği Toprak'ın Miles&Miles kartından ödendiği ortaya çıkmıştı. Göksu, biletlerin Toprak tarafından alındığını kabul etmiş, "Hemşehrilik dışında bir menfaat söz konusu değil. Veremeyecek hesabım yok" demiş, 16 Temmuz'da da emekli olmuştu.

300 MİLYON DOLARLIK PROJE

AB'ye uyum süreci kapsamında sınır kapılarının yap-işlet-devret modeliyle modernize edilmesi projesini geçen yıl TOBB üstlenmişti. Bu amaçla TOBB bünyesinde kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş., 3.5 yıl içinde 6 sınır kapısını yaklaşık 300 milyon dolara rehabilite edecek. Proje kapsamında en son bilişim teknolojileri ve kameralarla donatılacak olan sınırlarda, ayrıca kafeterya, sağlık merkezi, morg ve alışveriş merkezlerinin kurulması öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious