Vali Atış, ailelere 'ceza'dan vazgeçti

Vali Atış, ailelere 'ceza'dan vazgeçti.15487
  • Giriş : 31.10.2008 / 14:19:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 18:26:01

Adana Valisi Atış, polise taş atan çocukların ailelerinin yeşil kartlarının iptal edilmesi ve devlet yardımlarının kesilmesi konusunda hükümetten destek alamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana Valisi İlhan Atış, polise taş atan çocukların ailelerinin yeşil kartlarının iptal edilmesi ve devlet yardımlarının kesilmesi konusunda kamuoyundan ve hükümetten destek alamadığını belirterek, "Biz konunun tartışılmasını istedik konu tartışıldı. Cezadan vazgeçerek ailelerle tek tek görüşüp çocukların polise taş atmasını önleyeceğiz" dedi.

  Vali Atış, birkaç gün önce Adana'da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a İmralı'da kötü muamele yapıldığı iddiasıyla sokaklarda korsan gösteriler sırasında çocukların ön saflarda yer almasına tepki göstererek, çocukların ailelerinin yeşil kartının iptal edileceğini ve devletin sağladığı kömür ile diğer parasal yardımların kesilmesinin düşündüklerini açıklamasının ardından ortaya çıkan tepkiler üzerine bu uygulamadan vazgeçti.

  Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Atış, açıklamalarının ardından hakkında soruşturma açılıp açılmayacağını bilemeyeceğini ifade ederek, "Biz konunun tartışılmasını istiyorduk, tartışıldı. Nelerin doğru nelerin yanlış olabileceği ortaya çıkmaya başladı" diye konuştu.

kullan

Amaçlarının çocukları korumak ve ailelerin sahip çıkmasını sağlamak olduğuna dikkat çeken Atış, şunları söyledi:

  "Madem ki yeşil kart uygulaması veya kömür yardımlarının kesilmesi yanlış bulunuyor, Milli Eğitim Bakanımızın da açıklaması var o zaman biz başka yollar buluruz. Vali Yardımcımız Turgut Serimer'e talimat verdim, mahalle muhtarları ile toplantı yapacağız. Sonra o yerlerin okul müdürleri, rehber öğretmenleri ile toplantı yapacağız, arkasından din görevlileri ile daha sonra da ailelerle toplantı yapacağız. O zaman ailelerimizin baskı altında kalarak çocuklarını böyle yerlere gönderdikleri gerçeğini kabul ediyorsak, ailelerimizin yanında olacağız. Ailelerimizle görüşeceğiz, yardımların kesilmesi anlamında değil ama onlara ne yapabiliriz ki, çocuklarımız dışarıya çıkmazlar gösterilere katılmazlar noktasında onların yardımını isteyeceğiz."

   Çocukların dışarı çıkmaması için ailelerle birebir mahallelerde toplantı yaparak, çocukların tehlikeli ortamlara girmemesi için çaba göstereceklerini vurgulayan Atış, "Yeşil kartı kaldırmak ve kömür yardımını kesmek sadece bir düşünce idi. Düşüncemizi arz ettik, kamuoyunda tartışıldı. tartışılmaya devam ediyor. İstanbul valimizde desteklemiyor. Milli Eğitim Bakanımız da doğru bulmuyor. Ama bu konu tartışılmalı, bizim amacımız çocuklarımızı korumak. Adana Valiliği olarak her hangi bir eylemde bulunmadan nasıl çocuklarımızın tehlikeli bölgeye girmesini engellerinizin çalışmasını Pazartesi gününden itibaren başlatıyoruz" dedi.

  Zaten her hangi bir eylemde bulunmadıklarını ve tartışmanın noktalandığını ifade eden Vali Atış, şunları kaydetti:

  "Demek ki yeşil kart ve kömür konusundaki düşüncemiz doğru bulunmuyor. Öyleyse bizde çocuklarımızın tehlikeli bölgeye girmesini engellemek, polise ve jandarmaya taş atmasını engellemek, derslere çalışmasını okula gitmesini sağlamak için birebir ailelerle görüşerek, daha yoğun bir mesai sarf ederek, valilik, kaymakamlıklar, milli eğitim müdürlüğü, müftülük, sosyal hizmetler il müdürlüğü olarak bir çalışma başlatıyoruz. Bu çalışmayı sonlandırdığımızda bilgi vereceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*