Vali Atış, Tepadağ'ın yıkımını durdurdu

Vali Atış, Tepadağ'ın yıkımını durdurdu.14608
  • Giriş : 07.07.2009 / 21:42:00

Adana'nın tarihi Tepebağ mahallesinde İl Özel İdare'ye ait 69 evin yıkılması şimdilik durduruldu. Vali İlhan Atış, "Kimsenin gözyaşları üzerine güzelleştirme yapmam." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vali Atış, yaklaşık bir ay önce yıkılması için tebligat gönderilen evleri gezdi. Tepebağ mahallesine gelişinde çocukların çiçeklerle, halkın alkışlarla karşıladığı Vali Atış, mahalle muhtarı Serkan Toktay ile "yıkılması için tebligat gönderilen evleri" tek tek gezdi. Vali Atış, bu sırada 5 yaşındaki Erol Kaniömri'nin "Vali amca evimizi yıktırma" sözü üzerine çocuğun yanağını okşadı, "Sen bunları düşünme yavrum." dedi.

Vali İlhan Atış, ev sahipleri ile yaptığı görüşmede, "Kimsenin memnun olmayacağı bir karara imza atmayacağının" altını çizdi. Vali Atış, makamına gelip evlerle ilgili görüşen mahalle sakinlerinden Muhittin Günçar'ı da şov yapmakla suçladı. Atış, "Ben size bir ay önce kimsenin endişesi olmasın mağdur etmeyeceğim demedim mi?" diye çıkıştı. Yaklaşık 80 yıldan bu yana Tepebağ mahallesinde İstiklal Savaşı gazisi babası Mehmet Pekbahadır'a ait evde oturduğunu söyleyen Hüsnü Yusuf Pekbahadır, "Bu ev yıkılırsa ne yaparım vali bey" diye dert yandı.

Vali İlhan Atış, daha sonra mahalle halkına evlerin durumu ile ilgili açıklama yaptı. Bu evlerin yerinin Özel İdare'ye ait olduğunu anlatan Atış, ancak kimsenin gözyaşları üzerine bina inşa etmesinin sözkonusu olmayacağını dile getirdi.

Devletin görevinin herkesi güleryüzlü yaşatmak olduğunu anlatan Atış, "Toplu Konut İdaresi ile görüşeceğim. Uygun bir durum olursa en son kararı sizlerle birlikte alarak çalışma başlatacağız. Ben söz verince sözümü tutarım. Sakın kimse (biz bir yerle görüşünce) vali geri adım attı diye düşünmesin. Bir tek kişinin bile yıkılması durumunda gözyaşı dökeceğini bileyim burayı yıktırmam." diye konuştu.

Vali Atış, evlerin 15 Temmuz tarihine kadar boşaltılması talimatını kendisinin verdiğini, bu kararı durdurduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*