Vali: Din elden gitmez, korkmayın

Vali: Din elden gitmez, korkmayın.7560
  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Aydın Valisi Malay, "Din elden gitmez, çünkü Yaratan onun garantisini vermiş" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Malay, "(Din elden gidiyor) diye konuşuyorlar. Din elden gitmez, çünkü Yaratan onun garantisini vermiş." dedi.
Aydın Valisi Mustafa Malay, yaklaşık bir yıldır bir evin bodrumunda namaz kılınan Köşk ilçesine bağlı Kızılcaköy Köyü Camiinin temel atma törenine katıldı. Bu köyde daha önceden varolan caminin geçtiğimiz yıl yıkılması sonucu vatandaşlar geçen Ramazan ayı dahil olmak üzere tüm namazlarını dükkandan bozma bodrumda kılıyorlardı. Köy muhtarlığı ve kurulan cami yaptırma derneğinin çabaları ile bu köye 400 cemaat kapasiteli bir cami yapılması için bir yıl önce başlatılan çalışmalar nihayet temel atma aşamasına geldi. Köy meydanında düzenlenen temel atma törenine Vali Malay'ın yanı sıra kaymakam İsmail Soykan, İl Müftü Vekili Mehmet Öz, daire müdürleri ve köylü vatandaşlar katıldı.

Kızılcaköy Muhtarı Yüksel Okumuş, 850 nüfusa sahip köyde başka cami bulunmadığını ve 400 cemaat kapasiteli bir cami yaptırmak için gayret gösterdiklerini söyledi. Okumuş, geçen Ramazan ayında cami olarak kullandıkları bodrumun yeterli olmaması sonucunda birçok kişinin dışarıda namaz kıldığını ve yeni camiyi önümüzdeki Ramazan'a kadar geliştirme isteğinde olduklarını beyan etti. Daha önceki caminin kullanılamaz hale geldiği için yıkıldığını ifade eden Okumuş, bugüne kadar kendilerine yardım eli uzatan herkese katkılarından ötürü teşekkür etti.

Mustafa Malay ise Türk insanının çok güzel bir ülkede güzel bir dini yaşama imkanına sahip olduklarına dikkat çekti. Malay, İslamiyet dinin tüm dünyaya açılmış olduğunu, bu dine sahip çıkanların hem bu dünyasını hem de ahiretini kazanacağını savundu. Bazı kesimlerin "din elden gitti, Kur'an elden gitti" diye konuştuğundan bahseden Malay, "Din elden gitmez. Çünkü, Yaratan onun garantisini vermiş. Sen kıymetini bilmezsen, kıymet bilecek birileri mutlaka bulunur." şeklinde konuştu.

Mustafa Malay konuşmasında birtakım zihniyetlerin İslamiyet'i baltalamak için büyük paralar harcayarak organize çalışmalar içerisine girdiklerinden bahsetti. Malay, tüm bu karşı fikirlere rağmen Müslüman nüfusun geçen gün arttığına işaret etti. Buna karşın vatandaşların bu dini iyi bilmek adına pek fazla bir şey yapmadığını kaydeden Malay, "Dış ülkeleri gezen herkes kendi dini hakkında bir şeyler biliyor. Biz Müslüman olduğumuz için mutluyuz ama bilmiyor ve tatbik etmiyoruz. İslamiyet gerçek anlamda yaşanırsa, ülkede var olan sorunlar kendiliğinden çözülecektir. Dinin en güzel öğrenileceği yer mescit ve camilerdir. Sizleri böyle güzel bir konuda güç birliği ettiğiniz ve bu kararı aldığınızdan dolayı kutluyorum." ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Malay ve İlçe Kaymakamı Soykan Kızılcaköy Yeni Cami'nin temel atma törenini gerçekleştirerek ilk harçları attılar. Vali Malay, temel atma sırasında inşaatın hızlı bir şekilde tamamlanması için herkesin gücünün yettiği ölçüde katkıda bulunmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious